REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Faworyci z dojrzałych giełd

Głównym argumentem za inwestowaniem na rozwiniętych rynkach akcji jest trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy oraz dużo szersze spektrum atrakcyjnych sektorów i spółek.
AFP

Kilkuletnia hossa na rozwiniętych rynkach akcji przyciąga inwestorów skuszonych wysokimi stopami zwrotu. W ocenie analityków wciąż można tam znaleźć wiele atrakcyjnych sektorów i spółek z potencjałem. Mogą być one ciekawą propozycją dla inwestorów zainteresowanych wzbogaceniem portfela o zagraniczne aktywa.

Nowe technologie na fali

Jak podkreślają analitycy, rynki rozwinięte oferują szerokie spectrum spółek z branż, których próżno szukać na polskim rynku bądź są one reprezentowane w niewielkim stopniu. Dobrym tego przykładem jest sektor nowych technologii, który posiada silną reprezentację zwłaszcza na amerykańskim rynku. – W gronie makrotrendów wpływających pozytywnie na zachowanie całych sektorów jest rewolucja technologiczna oparta o rozwój sieci 5G, internetu rzeczy (ang. IoT) oraz powszechne zastosowanie sztucznej inteligencji. Według szacunków aktualnie na świecie używanych jest przeszło 28 mld „inteligentnych urządzeń", a do 2025 r. ta liczba wzrosnąć ma blisko trzykrotnie. Aby sprostać temu zjawisku, potrzebna jest niewyobrażalna liczba podzespołów, za których produkcje odpowiedzialny jest sektor półprzewodników. Firmy wchodzące w jego skład są często mniej rozpoznawalne niż odbiorcy ich produktów, jak Apple, Amazon czy Google, jednak niemal wszyscy codziennie korzystamy z ich osiągnięć – zauważa Remigiusz Lemke, analityk DM mBanku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA