REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Lokalna i globalna dominacja Aramco

Giełdowy debiut saudyjskiego koncernu naftowego jest coraz bliżej. Dzisiejsze dwie grafiki tylko utwierdzają w przekonaniu, że to będzie historyczne wydarzenie.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Wczoraj w „Parkiecie" zastanawialiśmy się, czy młoda saudyjska giełda papierów wartościowych Tadawul jest dobrze przygotowana na IPO największej spółki naftowej na świecie, czyli koncernu Aramco.

Aby zobrazować, jak wielkim wyzwaniem będzie ten debiut dla giełdy w Arabii Saudyjskiej, warto przedstawić grafikę przygotowaną przez „Financial Times", którą w mediach społecznościowych zaprezentował Adam Tooze z Columbia University. Na wizualizacji widzimy, jak duża jest dysproporcja między naftowym potentatem przygotowującym się do giełdowego debiutu a pozostałymi spółkami z tamtejszego rynku kapitałowego. Przy okazji tej grafiki warto także poznać inne duże przedsiębiorstwa z Tadawul – to m.in. Saudi Basic Industries, Saudi Telecom czy Al Rajhi Bank.

Adam Tooze przedstawił także drugi wykres przygotowany przez „Financial Times". Tym razem jest to porównanie Aramco na tle globalnym i pokazanie zysku netto 100 największych koncernów na świecie za 2018 r. Na tej grafice mamy pokazane przedziały zysków netto, jakie osiągają topowe przedsiębiorstwa na świecie (w mld USD, oś pozioma) oraz liczbę poszczególnych firm pozostających w poszczególnych widełkach generowanego zysku (oś pionowa). Jak widzimy na wykresie, Aramco deklasuje innych globalnych graczy.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA