Analizy

#WykresDnia: Bańka obligacyjna wciąż rośnie

Światowe zasoby długu przynoszącego ujemne dochody wzrosły do 16,3 bln USD, najwyższego poziomu od kwietnia 2019 r.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Globalne długi przynoszące ujemne dochody - te, które kosztowały inwestorów za ich utrzymanie - wzrósł do 16,3 bln USD. To najwyższy wynik od kwietnia 2019 r. I zaledwie 800 mld USD poniżej rekordowego poziom 17 bln USD, jak zauważył analityk makro Holger Zschaepitz .

Rosnąca kwota globalnego długu z ujemną rentownością jest pozytywnym zjawiskiem dla złota, przystanią o zerowej rentowności i zabezpieczeniem przed inflacją.

Żółty metal jest obecnie sprzedawany po 1896 USD za uncję, co oznacza spadek o 0,28 proc. w ciągu dnia. Złoto osiągnęło rekordowy poziom 2075 USD 17 sierpnia, osiągając dno w pobliżu 1450 USD w marcu.

Wartość obligacji skarbowych strefy euro o ujemnej rentowności wzrosła we wrześniu do nieco ponad 6 bilionów euro z około 5,4 bln miesiąc wcześniej, jak pokazały dane Tradeweb. To ostatni sygnał, że niepewność globalna odnowiła popyt na bezpieczne aktywa.

Wzrost liczby przypadków COVID-19 w Europie, obawy o perspektywy gospodarcze i niepokój przed zbliżającymi się wyborami w USA spowodowały spadek rentowności obligacji skarbowych na całym świecie.

W Europie, gdzie rentowności 10-letnich niemieckich obligacji odnotowały we wrześniu największy miesięczny spadek od pięciu miesięcy, oznaczało to jeszcze głębszy atak na ujemny poziom rentowności. Według danych Tradeweb, około 68,6 proc., czyli nieco ponad 6 bilionów euro z rynku obligacji skarbowych o wartości 8,9 bln euro miało ujemną rentowność na koniec września. Był to wzrost z około 62 proc. na koniec sierpnia i był to najwyższy udział długu o ujemnej rentowności na platformie od września 2019 r.

„Stopy w strefie euro ponownie spadają i jest wiele powodów, ale jednym z głównych jest to, że inflacja i oczekiwania inflacyjne są słabe, a to zwiększa oczekiwania na dalsze poluzowanie EBC i umocnienie puli obligacji przynoszących ujemne zyski" - powiedział Antoine Bouvet, analityk ING.

Według Tradeweb, pula obligacji korporacyjnych przynoszących ujemne dochody z ratingiem inwestycyjnym również wzrosła do około 997 miliardów euro, co stanowi prawie 29 proc. całego rynku o wartości około 3,4 biliona euro. To wzrost z 872 miliardów euro. stan na koniec sierpnia. W przybliżeniu 49 proc., czyli 1,2 biliona funtów (1,55 bln USD) brytyjskich obligacji rządowych znajdujących się w obrocie na platformie Tradeweb o łącznej wartości prawie 2,5 biliona funtów miało ujemne stopy zwrotu na koniec września, nieznacznie rosnąc od sierpnia.

Biorąc pod uwagę tradycyjną rolę stałego dochodu w portfelu, inwestorzy najprawdopodobniej nie będą mogli przyjrzeć się temu, jak działa dług przynoszący ujemne dochody, a tym bardziej uzasadnienie inwestycyjne. W rzeczywistości może to jednak służyć jako rozsądne rozwiązanie niektórych problemów. Jednym z możliwych zastosowań byłoby uzyskanie skromnej kwoty zabezpieczenia.

W wywiadzie dla Wall Street Journal główny strateg inwestycyjny CFRA, Sam Stovall powiedział, że obligacje przynoszące ujemne dochody, z niewielkim ryzykiem niewypłacalności, mogą być atrakcyjne dla niektórych inwestorów, którzy chcą chronić swoją początkową inwestycję.

„Pomyśl o ujemnej wydajności jako o koszcie przechowywania," powiedział Stovall. „Czy wolałbyś nic nie płacić za wątpliwą ochronę, czy raczej zapłacić trochę więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo zleceniodawcy?"

Dług przynoszący ujemne dochody może również stanowić okazję dla inwestorów. Ponieważ ceny i rentowności o stałym dochodzie poruszają się w przeciwnych kierunkach, rentowność obligacji, która spada głębiej na ujemne terytorium, spowodowałaby wzrost ceny obligacji. Ci, którzy wierzyli w taki wynik, mogliby zatem rozważyć zakup obligacji o ujemnym dochodzie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.