Analizy

#WykresDnia: Stopy zysku netto na rekordowym poziomie

Firmy z indeksu S&P 500 były w stanie przerzucić rosnące koszty na swoich klientów w krótkim okresie. Te nadzwyczajne marże zysku są nie do utrzymania i mogą ulec odwróceniu.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Firmy amerykańskie zachowały wysokie marże zysku podczas pandemii, ponieważ obniżyły koszty i przerzuciły wysokie ceny na klientów. Pytanie brzmi: jak długo to może trwać? Ponieważ inflacja jest nadal wysoka, niektórzy inwestorzy i stratedzy uważnie śledzą zdolność firm do utrzymywania marż na rekordowym poziomie, ponieważ rusza sezon raportów spółek z indeksu S&P 500 za trzeci kwartał.

Znacznie wyższe niż oczekiwano zyski były w tym roku kluczowym wsparciem dla akcji, nawet gdy pandemia koronawirusa się przeciągała. Indeks S&P 500 (.SPX) wzrósł do tej pory o około 17 proc. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki firmy radzą sobie z kosztami, w najbliższym czasie marże zysku powinny wzrosnąć, powiedział Jonathan Golub, główny strateg akcji w USA i szef badań ilościowych w Credit Suisse Securities w Nowym Jorku.

– Firmy świetnie sobie radzą z zarządzaniem kosztami w trudnym środowisku – powiedział, co prowadzi do „naprawdę solidnych marż. – To nie będzie trwać wiecznie, ale czy potrwa jeszcze trochę dłużej? Odpowiedź brzmi: tak – uważa Golub.

W drugim kwartale marża zysku operacyjnego spółek z indeksu S&P 500 wyniosła szacunkowo 13,54 proc., przewyższając 13,02 proc. z pierwszego kwartału, co również było rekordowe, zgodnie z danymi indeksów S&P Dow Jones.

Analitycy spodziewają się, że wyniki spółek z indeksu S&P 500 wzrosną o 29,5 proc. w trzecim kwartale po ogromnym 96-proc. skoku zysków w drugim kwartale, kiedy porównania sprzed roku były znacznie łatwiejsze.

Jak wynika z danych, analitycy nieznacznie obniżają prognozy zysków za trzeci kwartał, co oznacza odwrócenie ostatniego trendu.

Firmy borykają się ze zwiększonymi kosztami z powodu niedoborów związanych z pandemią koronawirusa surowców i chętnych pracowników. Stratedzy BofA Securities napisali, że niektóre oznaki sugerują, że inflacja zmieniła się z wiatru tylnego na wiatr przeciwny. – W związku ze spowolnieniem danych makro firmom może być trudniej przejść przez inflację kosztów – napisali.

Rosnące ceny energii zwiększą koszty działalności i zmniejszą marże zysku firm na całym świecie, powiedział w środę konsultant ds. zarządzania.

Ceny surowców energetycznych – w tym ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla – wzrosły w ostatnich tygodniach, ponieważ podaż pozostaje ograniczona, a popyt odbija się od spowolnienia wywołanego przez Covid. Przyczyniło się to do niedoborów energii i paliwa od Europy po Azję. – To duży problem dla firm. Zmniejszy ich marże zysku, ponieważ pytanie brzmi, jak szybko wraz ze wzrostem kosztów nakładów,  mogą podnieść cenę sprzedaży – powiedział Richard Martin, dyrektor zarządzający IMA Asia w rozmowie z CNBC „Squawk Box Asia".

Zmniejszenie zysków prawdopodobnie nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. i pierwszym kwartale 2022 r. Wyższe ceny energii zbiegły się w czasie z zakłóceniami łańcucha dostaw i brakiem kontenerów transportowych, co przyczyniło się do szybkiego wzrostu inflacji.

Firmy w USA mają większe szanse na ochronę swoich marż dzięki „bardzo prężnemu" rynkowi konsumenckiemu, powiedział Martin, dodając, że pozwoli im to szybko podnieść ceny sprzedaży. Ale te w innych krajach mają bardziej ponure perspektywy, powiedział konsultant. – W wielu krajach na całym świecie nie mamy tak prężnego rynku konsumenckiego. Chiny to jedno, w rzeczywistości wiele Azji Wschodniej znajduje się w tym obszarze. A wraz ze wzrostem kosztów marże zysku spadają – powiedział Martin.

Zagrożone są również Indie. Martin zauważył, że indyjski rynek akcji był w trendzie wzrostowym, ale ten kraj będzie miał trudności z przeniesieniem kosztów na konsumentów.

Tymczasem akcje brytyjskie odwróciły poniedziałkowe wzrosty, ponieważ inwestorzy zaczęli uwzględniać wpływ rosnących cen energii oraz zakłócenia łańcucha dostaw na marże zysku przedsiębiorstw. W nocy amerykańskie akcje spadły na rosnące obawy o inflację, a osłabienie rozprzestrzeniło się na rynki azjatyckie, które przerwały trzydniową passę. Akcje spółek technologicznych były jednymi z największych spadkowiczów w obu regionach.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.