Analizy

#WykresDnia: Inwestorzy stawiają na Bidena i zieloną energię

Szalony wolumen opcji kupna w ETF iShares Global Clean Energy. Wzrósł do tej pory o blisko 600 proc. w październiku, a ETF - o 30 proc. od 23 września.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Inwestorzy rzucili się na bardziej ekologiczne akcje przed wyborami za niecały miesiąc. Gółównie dlatego, że były wiceprezydent Joe Biden, który zaproponował budowę zielonej i czystej infrastruktury, prowadzi w sondażach z Donaldem Trumpem. Ponadto szybko rośnie zainteresowanie inwestycjami środowiskowymi, społecznymi i związanymi z zarządzaniem, a firmy na całym świecie inwestują w biznes czystych technologii. W tej branży największy na świecie dostawca energii wiatrowej i słonecznej NextEra Energy wyprzedził ponad stuletniego giganta ExxonMobil jako największe przedsiębiorstwo energetyczne lub użyteczności publicznej pod względem kapitalizacji rynkowej – pisze yahoo!finance.

Demokratyczny kandydat na prezydenta zamierza wpompować 2 biliony dolarów w zieloną energię w ciągu czterech lat, aby zbudować panele słoneczne, stacje ładowania i inne. Prezydencja Bidena ma pobudzić dziesiątki tysięcy nowych turbin wiatrowych i miliony nowych paneli słonecznych w całych Stanach Zjednoczonych, aby szybko osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. Plan to eliminacja emisji dwutlenku węgla z sieci energetycznej do 2035 roku i przyspieszenia upowszechnianie się pojazdów elektrycznych. Biden dąży również do wprowadzenia Stanów Zjednoczonych na ścieżkę do osiągnięcia w 100 proc. czystej energii z zerową emisją netto nie później niż w 2050 r.

Globalne zużycie energii odnawialnej rosło wykładniczo w średnim rocznym tempie 13,7 proc. w ciągu ostatniej dekady. Jest to jedyna kategoria energii, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła na całym świecie w dwucyfrowym tempie. Zużycie rosło o 12,2 proc. rocznie w 2019 r. Spadający koszt wytwarzania energii odnawialnej doprowadził do silnego wzrostu. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w ciągu ostatnich 10 lat koszt paneli słonecznych spadł o 82 proc., wiatraków na lądzie o 39 proc., a morskiej energii wiatrowej o 29 proc.

Najnowsze dane z amerykańskiej Energy Information Administration wykazały, że 18 proc. produkcji energii elektrycznej w USA pochodziło z energii alternatywnej w 2019 r., w porównaniu z 10 proc. w 2009 r. Chociaż COVID-19 doprowadził do spowolnienia wdrażania projektów dotyczących energii odnawialnej, Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że produkcja energii odnawialnej wzrośnie w tym roku o 5 proc. - jedyne źródło produkcji energii o trajektorii wzrostowej. Świat pozyskuje obecnie około jednej trzeciej energii ze źródeł odnawialnych. Goldman Sachs przewiduje, że wydatki na energię odnawialną po raz pierwszy w przyszłym roku prześcigną wydatki na wiercenia ropy i gazu.

Firmy na całym świecie wydają więcej na czystą energię, na czele z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Europą. Chiny są odpowiedzialne za około 70 proc. wszystkich paneli fotowoltaicznych. Według Clean Energy Wire, Niemcy pozyskują prawie połowę swojej energii ze źródeł odnawialnych. BP plc (BP) planuje zmniejszyć produkcję ropy o 40 proc. w ciągu następnej dekady, inwestując 5 miliardów dolarów do 2030 roku w czyste technologie.

Biorąc pod uwagę zwyżkowy trend, akcje czystej energii i ETF rosną w tym roku. Na przykład Invesco Solar ETF TAN – już o 144.1 proc. Wspomniany iShares Global Clean Energy ETF zapewnia globalną ekspozycję na 30 firm produkujących energię ze słońca, wiatru i innych odnawialnych źródeł, śledząc indeks S&P Global Clean Energy Index. Każda firma stanowi nie więcej niż 9,1 proc. aktywów. Zgromadził 1,5 miliarda dolarów w swojej bazie aktywów, a wolumen jest również umiarkowany i wynosi około 2,2 miliona akcji. Stany Zjednoczone i Chiny zajmują dwa pierwsze miejsca pod względem ekspozycji na kraje z odpowiednio 44-proc. i 13,5-proc. udziałem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.