REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Warszawą rządzi zagranica

Za obroty na GPW odpowiadają trzy grupy: inwestorzy zagraniczni, instytucje krajowe oraz gracze indywidualni. W czasach dużych prywatyzacji ci ostatni byli bardzo aktywni, ale to się zmieniło.
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
Foto: GG Parkiet

Teraz odpowiadają zaledwie za 12–13 proc. obrotów. Spada też udział krajowych inwestorów instytucjonalnych, co ma związek z „reformą" OFE oraz falą umorzeń w funduszach. Jednocześnie coraz większy udział w obrotach na GPW mają inwestorzy zagraniczni. Dlatego notowania na naszym parkiecie tak mocno zależą od globalnych nastrojów, a w szczególności od nastawienia do rynków wschodzących. To jednak nie znaczy, że pojedyncze transakcje insiderów i funduszy krajowych nie mają wpływu na notowania spółek z GPW. Jest on widoczny szczególnie w przypadku mniejszych emitentów, którymi zagranica (z racji niskiej płynności i niewielkiej kapitalizacji) się nie interesuje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA