Analizy

#WykresDnia: Ameryka obawia się inflacji

Rentowności obligacji USA są najwyżej od trzech miesięcy, ponieważ rosnące ceny energii budzą obawy, że inflacja przyspieszy.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Wyprzedaż na rynku obligacji spowodowała, że ??rentowność obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy, ponieważ rosnące koszty energii fani obawiają się, że inflacja jeszcze mocniej zapanuje nad światową gospodarką.

Benchmarkowe rentowności papierów 10-letnich wzrosły aż o pięć punktów bazowych do 1,57 proc. we wtorek, podczas gdy rentowność 30-letnich podskoczyła o tę samą wartość do 2,15 proc., zwiększając swój wzrost z najniższego poziomu z zeszłego miesiąca wynoszącego 1,81 proc. Stopa rentowności dziecięciolatek, miara oczekiwań cen konsumpcyjnych wynikająca z różnicy w rentowności obligacji skarbowych i papierów indeksowanych do inflacji, wzrosła do 2,51 proc., najwyższego od maja. Stopa rentowności 30-latek wzrosła do 2,49 proc., najwyższego od maja.

Rentowności obligacji rosły na całym świecie w ostatnich tygodniach w związku z odradzającymi się spekulacjami cenami energii, które podniosą koszty dla przedsiębiorstw i konsumentów w czasie, gdy banki centralne zmierzają w kierunku normalizacji swojej polityki pieniężnej. Ropa osiągnęła w tym tygodniu najwyższy poziom od siedmiu lat, gdy rynek ropy zacieśnił się w obliczu globalnego ożywienia gospodarczego.

– Inwestorzy w obligacje stopniowo popadają w niedźwiedzie – powiedział Bloombergowi Naokazu Koshimizu, starszy strateg ds. stóp w Nomura Securities Co. w Tokio. Jest napędzany przez „wyższe ceny ropy, nadzieje na doustny lek przeciwko Covid-19 i poprawę danych gospodarczych w USA" – stwierdził.

Oznaki, że globalne ożywienie nabiera tempa, pomagają ożywić temat reflacji, który zanikł w połowie maja, kiedy urzędnicy Fed zaczęli otwarcie dyskutować o ograniczeniu zakupów aktywów, co jest zwiastunem podwyżek stóp procentowych. Podczas gdy inflacja cen konsumpcyjnych w USA spadła od szczytu z czerwca, nagłe niedobory niektórych rodzajów energii zwiększają perspektywę odbicia.

Bloomberg Commodity Spot Index, który śledzi kontrakty terminowe na 23 surowce, wzrósł we wtorek do rekordu, zyskując w tym roku ponad 30 proc..

Ostatni ruch w Treasuries był również spowodowany nieoczekiwanym wzrostem opublikowanego we wtorek wrześniowego indeksu usług ISM. Wrześniowe dane o zatrudnieniu w piątek mogą przekonać Fed do ogłoszenia ograniczenia skupu aktywów w listopadzie, zapowiedział prezes Fed Jerome Powell po posiedzeniu w zeszłym miesiącu.

– Zmniejszenie QE wydaje się być pewną decyzją na listopadowym spotkaniu – powiedział Thomas Simons, starszy ekonomista rynków pieniężnych w Jefferies LLC w Nowym Jorku. – To zależy od jakości danych o zatrudnieniu we wrześniu, ale Powell ustawił poprzeczkę bardzo nisko, jeśli chodzi o to, co musi zobaczyć, aby iść naprzód –  dodał.

Bank centralny Nowej Zelandii podniósł w środę stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat i wskazał, że prawdopodobnie potrzebne będą dalsze podwyżki, aby okiełznać inflację. Ten ruch był oczekiwany przez wszystkich oprócz jednego z 21 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga.

Z kolei jak pisze CNBC, w ubiegłym tygodniu 10-letnie papiery osiągnęły 1,56%, najwyższy poziom od czerwca. Oczekiwania dotyczące wrychłego ograniczenia skupu aktywów, a także obawy związane z utrzymującą się inflacją spowodowały gwałtowny wzrost rentowności obligacji skarbowych.

David Miller, dyrektor inwestycyjny w Quilter Cheviot, powiedział we wtorek CNBC „Squawk Box Europe", że Fed był jednym z dużych banków centralnych, które miały „luksus zajmowania tylnego siedzenia" i byłby w stanie utrzymywać, że presja inflacyjna jest przejściowa „chwilę dłużej".

– Szczerze mówiąc, myślę, że głównym priorytetem Fedu pozostanie wzrost, cokolwiek się stanie, nawet jeśli oznacza to nieco większą inflację – powiedział Miller.

Wrześniowy raport ADP o zmianie zatrudnienia ma zostać opublikowany w środę o 8:15 ET, a długo oczekiwany raport o zatrudnieniu poza rolnictwem za ostatni miesiąc ma zostać opublikowany o 8:30 ET w piątek.

Dane o zatrudnieniu wraz z odczytami inflacji są wykorzystywane przez Rezerwę Federalną do śledzenia ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa i do oceny, kiedy może zacząć wycofywać awaryjne środki stymulujące, zaczynając od zmniejszania zakupów aktywów. Fed zapowiedział na wrześniowym posiedzeniu, że wkrótce wycofa się z zakupów obligacji.

Inwestorzy będą również śledzić postępy w kwestii nadciągającej niewypłacalności w Waszyngtonie. Prawodawcy mają czas do 18 października na podniesienie lub zawieszenie limitu zadłużenia USA, aby uniknąć pierwszego w historii niewypłacalności długu publicznego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.