Analizy

Duży rozrzut w branżach

Co do zasady, jeśli wskaźnik ceny do wartości księgowej dla danej spółki jest bardzo wysoki, może to świadczyć o przewartościowaniu jej walorów.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Analizując zagregowane dane dla danego rynku, warto mieć na uwadze duże różnice pomiędzy sektorami. I tak na przykład ponadprzeciętnie wysoki wskaźnik mają reprezentanci „niematerialnych" sektorów, m.in. producenci gier, twórcy nowych technologii czy spółki biotechnologiczne. Według danych publikowanych przez GPW relatywnie wysoki C/WK mają obecnie takie branże jak: gry, handel internetowy, sieci handlowe, dystrybucja leków, biotechnologia, ochrona zdrowia, wierzytelności, nowe technologie, odzież i kosmetyki oraz budownictwo. Na drugim biegunie mamy te sektory, w których średni C/WK jest poniżej jedności. To m.in. banki, paliwa i gaz, energia, chemia, transport i logistyka, guma i tworzywa sztuczne, drewno i papier oraz działalność inwestycyjna. Z kolei C/WK w okolicach 1 i nieco powyżej mają przemysł elektromaszynowy, zaopatrzenie przedsiębiorstw, artykuły spożywcze, wyposażenie domu, handel hurtowy, sprzęt i materiały medyczne oraz telekomunikacja. Sugerowanie się średnim wskaźnikiem może być mylące – w obrębie każdego sektora są spółki o różnych fundamentach i perspektywach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.