REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Analizy

Małe i niszowe spółki przynoszą duże straty

Notowane na NewConnect firmy działające w specyficznych branżach niosą spore ryzyko i rzadko kiedy kursy ich akcji rosną.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Warszawska giełda, mimo że gromadzi już 484 spółki z rynku głównego i 406 z NewConnect, zdominowana jest tylko przez kilka sektorów. O kapitalizacji giełdy, zachowaniu głównych indeksów oraz wysokości obrotów decydują spółki z sektora finansowego (PKO BP, Pekao, BZ WBK i inne banki oraz PZU), petrochemicznego (Orlen i Lotos) i energetycznego (PGE, Enea, Energa, Tauron). Swój udział mają też firmy handlowe (LPP, CCC, Eurocash, Dino), surowcowe (KGHM, JSW, Bogdanka) oraz telekomy i spółki mediowe (Orange, Netia, Cyfrowy Polsat, Agora). Trochę mniejsze, ale wciąż istotne, znaczenie mają spółki informatyczne (CD Projekt, Asseco) oraz przemysłowe (Kęty, Azoty, Synthos, Amica). Jednak na GPW sporo jest spółek mniej znanych inwestorom, które działają w mniejszych branżach, często nawet niszowych.

Nietypowe działalności

Szczególnie dużo tego typu firm jest na NewConnect. To prawdziwa kopalnia przykładów przedsiębiorstw, które nie prowadzą typowej działalności dla firm z WIG20, mWIG40 i sWIG80. Sporo nietypowych spółek działa w branżach powiązanych ze sportem i rekreacją. Na przykład notowane są dwa kluby piłkarskie – Ruch Chorzów i GKS Katowice. Oba jednak radzą sobie słabo, szczególnie Ruch będący w restrukturyzacji. Ich kapitalizacja to odpowiednio tylko 5 mln zł i 14 mln zł. Warto spojrzeć w ich bilanse, gdzie sporą część aktywów powinni stanowić zawodnicy (w pozycji „wartości niematerialne i prawne"), natomiast w należnościach i zobowiązaniach widnieją spore kwoty z tytułu transferów zawodników. Wynagrodzenia zawodników w przypadku Ruchu pochłonęły w roku obrotowym 2015/2016 (zaczyna się w lipcu, co lepiej oddaje sezonowość branży piłkarskiej) 5,6 mln zł, klub miał w tym okresie 15,9 mln zł przychodów z działalności operacyjnej (3,5 mln zł z reklam i sponsoringu, 5,2 mln zł z praw medialnych, 1,2 mln zł z biletów). Zysk netto wyniósł 260 tys. zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA