Analizy

Hossa na GPW: WIG z nowym rekordem wszech czasów

Hossa na warszawskiej giełdzie na razie nie wydaje się zagrożona. Utrzymujące się optymistyczne nastroje na rynkach akcji w ostatnim czasie zaowocowały nowymi rekordami WIG-u, które cały czas są systematycznie poprawiane.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Inwestorzy niewiele sobie robią ze zbliżającej się czwartej fali pandemii w sytuacji, gdy na rynek cały czas płynie świeży kapitał, a akcje jak dotąd nie mają atrakcyjniejszego konkurenta wśród innych aktywów. Przekłada się to na efektowne stopy zwrotu z akcji. WIG od początku roku zyskał już ponad 20 proc.

Wprawdzie WIG20 jest wciąż dość daleko od historycznych szczytów, ale już wskaźnikom małych i średnich firm brakuje niewiele do ich pokonania. Indeks największych spółek, by dobić do rekordowego poziomu 3,9 tys. pkt z 2007 r., musiałby zaś wzrosnąć jeszcze o ponad 70 proc. (oscyluje obecnie w okolicach 2270 pkt). Na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu jest sWIG80, skupiający małe spółki. Do wyrównania rekordu sprzed kilkunastu lat (21,9 tys. pkt) potrzebuje około 4–5 proc. A sporą część dystansu do tego poziomu zdołał pokonać w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zyskując ponad 40 proc. Wzniósł się w tym czasie o ponad 6 tys. pkt.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.