REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Bankom będzie trudno podnosić ceny kredytów

Wzrost rentowności aktywów umożliwi zmiana ich struktury, jednocześnie koszty finansowania zmaleją. W efekcie marża odsetkowa urośnie.
Foto: Fotolia

Banki jako branża procykliczna korzystają na kilka sposobów z rozkwitu gospodarki. Przede wszystkim takie warunki umożliwiają im zwiększanie akcji kredytowej, ale poza tym szybko napływają depozyty, poprawiając płynność i umożliwiając dalszy rozwój. Poprawia się też spłacalność kredytów, przez co maleją koszty ryzyka. Na razie bankom udaje się zwiększać akcję kredytową w dobrym, około 7-proc., tempie, ale marże rosną nieznacznie.

Popyt niezły, ale konkurencja spora

Marże kredytowe są kluczowe dla marży odsetkowej netto (różnica między oprocentowaniem kredytów a kosztem finansowania), a ta z kolei dla wyniku odsetkowego stanowiącego średnio ponad dwie trzecie przychodów sektora. Szczególnie teraz, gdy rentowność kapitałów własnych banków jest pod presją ze względu na wysokie koszty regulacyjne, podatek bankowy, niskie stopy procentowe i duże wymogi kapitałowe. Jednak aby banki mogły myśleć o poprawie marż kredytowych, musi być silny popyt klientów na finansowanie, trudno bowiem podnosić ceny na słabym rynku. Banki sygnalizują, że na razie popyt na finansowanie będzie dość mocny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA