Analizy

Indeks PMI: Polski przemysł przyspieszył po pandemii

Polska gospodarka szybko się podnosi po pandemii, a ważnym motorem poprawy jest utrzymujące się ożywienie w przemyśle. Produkcja przemysłowa rośnie w niespotykanym dotąd tempie, notując od kilu miesięcy dwucyfrowy wzrost.
Foto: Adobestock

O skali poprawy warunków gospodarczych w sektorze wytwórczym świadczą też rekordowe wartości wskaźnika PMI. Z najnowszych danych, opublikowanych w ubiegłym tygodniu, wynika, że w czerwcu wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w krajowym sektorze wytwórczym, osiągnął nienotowany dotąd poziom 59,4 pkt. Był to już szósty wzrost wskaźnika w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Korzystny trend w sektorze wydłużył się od 12 miesięcy (wartości powyżej 50 pkt). Z badania IHS Markit wynika, że motorem wskaźnika były nowe zamówienia i produkcja. Popyt na polskie wyroby przemysłowe wciąż szybko rósł wraz z rozluźnieniem obostrzeń nałożonych na gospodarki.

– Bieżące otoczenie, w którym funkcjonuje polski przemysł, jest bardzo korzystne. W pewnym sensie nawet zbyt korzystne – zewsząd mamy bowiem sygnały, że podaż nie nadąża za popytem, co skutkuje niedoborami, powoduje opóźnienia, tworzy presję na wzrost kosztów i zmusza wytwórców do podnoszenia cen ich wyrobów – wskazuje Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.