REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Pięć wschodzących gwiazd z „małej giełdy”

Alternatywny rynek jest często traktowany przez spółki jako trampolina, dzięki której mogą szybko przeskoczyć na główny parkiet. Wzięliśmy pod lupę firmy, które – zdaniem ekspertów – mogą przynieść krociowe zyski.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Hossa na warszawskim parkiecie trwa. A to zaostrza apetyt inwestorów na coraz większe ryzyko i zyski. Ponadprzeciętnego zarobku warto szukać w gronie spółek notowanych na NewConnect, choć nie jest to łatwe. Najlepszymi przykładami firm, które debiutowały na małej giełdzie, osiągnęły duży sukces, a ich kapitalizacje poszybowały w górę i przeniosły się na główny rynek, są między innymi: Medicalgorithmics, Selvita, 11 bit studios, Quercus TFI czy Unimot. Które firmy z małej giełdy będą kolejnymi gwiazdami?

Zaufanie ważne na rynku

Medicalgorithmics, producent systemu do monitorowania zaburzeń pracy serca, na NewConnect zadebiutował w listopadzie 2011 r. W ofercie publicznej akcje były sprzedawane po 26 zł. Obecnie kosztują 290 zł. Spółka płaciła również dywidendy. Jakich rad Marek Dziubiński, prezes telemedycznej spółki, udzieliłby szefom innych firm? – Radziłbym prezesom niedużych firm z rynku NewConnect, by nie obiecywali inwestorom gruszek na wierzbie. Poprzez spełnianie obietnic buduje się wiarygodność firmy. W trudnych momentach to zaufanie procentuje. Tak było również w naszym przypadku, gdy przeprowadzaliśmy emisje obligacji i toczyliśmy spory w Ameryce. Naszą wiarygodność budowaliśmy latami – mówi Dziubiński. Dodaje, że w przypadku branży telemedycznej wielkość rynku i atrakcyjność biznesu powinny być mierzone via pieniądze, które są płacone przez ubezpieczycieli na rynku docelowym, za użytkowanie systemu czy urządzenia firmy. – Bardzo ważne jest, aby istniała refundacja. Alternatywnie trzeba mieć wiedzę, jak ją pozyskać, acz to trudne zadanie nawet dla doświadczonych i rozwiniętych firm. Posiadanie dobrego systemu nie wystarczy, by odnieść sukces w biznesie telemedycznym – zaznacza szef Medicalgorithmics.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA