Analizy

Rosnące koszty zatrudnienia będą problemem, ale mniejszym

Choć mało która spółka podała już raport za ostatni kwartał 2017 r., pewne jest, że głównym kłopotem firm były koszty wynagrodzeń. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może być podobnie.
Foto: 123rf

W zeszłym roku rosnące koszty, głównie wynagrodzeń, spowodowały mocne pogorszenie wyników wielu giełdowych spółek i w efekcie spadek ich notowań. W kilku przypadkach firmy musiały też odwoływać swoje prognozy finansowe. Jednocześnie zapowiadały podjęcie działań mających na celu ograniczenie wpływu wzrostu kosztów zatrudnienia na rentowność, głównie poprzez inwestycje.

W przypadku działającego w branży informatycznej Asseco Poland wydatki na pracowników stanowią około 56 proc. kosztów całej grupy. Spółkę dotknie również zniesienie górnego limitu składek na ZUS.

Foto: GG Parkiet

Sytuacja na rynku pracy wciąż jest jednak trudna dla przedsiębiorców, co pokazały m.in. wyniki ostatniej ankiety wśród członków Pracodawców RP. Nadal głównym problemem są rosnące koszty. Z drugiej strony przedsiębiorstwa mają kłopot z przerzuceniem ich na klientów, o czym świadczy niski poziom inflacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.