Akademia inwestycyjna

Niebanalne zdalne walne

Na rynkach zachodnich od lat widoczny był problem pewnego rodzaju uwłaszczania się zarządów na majątkach dużych spółek. Oczywiście nie chodziło o formalne przejęcie własności, ale o bardzo daleko idące uniezależnienie się od woli właścicieli. W warunkach rozproszonego akcjonariatu kontrola właścicielska była dość iluzoryczna, co umożliwiło rywalizację prezesów o wysokość wynagrodzeń i różnego rodzaju benefitów. Rywalizacja ta okazała się na tyle spektakularna i bulwersująca, że wymusiła działania korygujące ze strony Komisji Europejskiej.

dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu? Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Działania te zostały zawarte przede wszystkim w dyrektywie o prawach akcjonariuszy. I choć ostatnio emocjonowaliśmy się głównie najnowszymi zmianami, w tym w szczególności ustanowieniem obowiązku uchwalenia polityki wynagrodzeń, to całkiem nieoczekiwanie na pierwszym planie pojawiły się zmiany wprowadzone ponad dekadę temu, które zmieniły całkowicie zasady udziału w WZA.

Dla przypomnienia napiszę, że chodziło o ułatwienia w wykonywaniu prawa głosu poprzez ujednolicenie zasad pełnomocnictw (co było szczególnie ważne w przypadku głosowań transgranicznych), odejście od wymogu blokowania akcji na rachunku na czas WZA oraz umożliwienie głosowania korespondencyjnego i zdalnego. O ile dwa pierwsze rozwiązania okazały się trafne, o tyle uelastycznienie możliwości głosowania nic nie zmieniło, przynajmniej na rynku polskim.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.