Akademia Parkietu

Giełdowa tarcza antycovidowa już gotowa

Ogłoszenie 13 marca 2020 r. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego połączone z poprzedzającymi go najpoważniejszymi od 2008 r. spadkami na warszawskiej giełdzie pokazało, że sytuacja w Polsce jest nadzwyczajna.

Robert Wąchała, wiceprezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

W tej nadzwyczajnej sytuacji musiały odnaleźć się spółki publiczne, których większość nie była przygotowana nawet na ułamek negatywnych konsekwencji związanych z Covid-19. Dochodzące do SEG sygnały o nowych wyzwaniach, które stanęły przed emitentami, stały się impulsem do uruchomienia programu wsparcia dla członków Stowarzyszenia. W jego ramach udzielono wielu porad indywidualnych związanych z trudnościami w realizacji obowiązków wynikających z uczestnictwa na rynku kapitałowym, jak też podjęto działania mające na celu dostosowanie przepisów prawa i ich interpretacji do nadzwyczajnej sytuacji związanej z Covid-19.

W dniach 16–27 marca SEG skierowało do ministerstw właściwych ze względu na przedmiot regulacji postulaty zmian przepisów w obszarze „giełdowości" spółek publicznych. Postulaty te były co do zasady zbieżne z przygotowanym przez UKNF PIN na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego i zostały uwzględnione w przygotowanych w ramach trzech tarcz antykryzysowych ustawach i rozporządzeniach Ministra Finansów. Zarówno UKNF, jak i innym organom biorącym udział w pracach legislacyjnych należy się pochwała za postawę prorynkową.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.