Nvidia pierwszą firmą, której wartość rynkowa osiągnęła 4 biliony dolarów

Nvidia stała się w środę pierwszą spółką giełdową, której wartość przekroczyła 4 biliony dolarów, wyprzedzając innych graczy technologicznych. Cena akcji producenta chipów wzrosła o ok. 22 proc. od początku roku i o 24 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Publikacja: 10.07.2025 08:55

Nvidia pierwszą firmą, której wartość rynkowa osiągnęła 4 biliony dolarów

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Nvidia zamknęła środową sesję na rekordowym poziomie, zyskując prawie 2 proc. w ciągu dnia. To kolejny etap szaleństwa inwestorów wokół boomu na sztuczną inteligencję, napędzaną przez wiodące w branży procesory firmy.

Procesory Nvidii kontra iPhone’y Apple

Chociaż wartość rynkowa Nvidii spadła poniżej 4 bilionów dolarów do momentu zamknięcia giełdy, osiągnięcie tego kamienia milowego uwydatniło wstrząs wywołany przez szaleństwo na punkcie sztucznej inteligencji, powszechnie postrzegane jako największa zmiana w technologii od czasu, gdy współzałożyciel Apple, Steve Jobs, zaprezentował pierwszego iPhone'a 18 lat temu. Podkreślając zmianę warty, Nvidia, lider w dziedzinie sztucznej inteligencji, jest obecnie warta o 900 miliardów dolarów więcej niż Apple, które dzięki sukcesowi iPhone'a stało się pierwszą spółką notowaną na giełdzie, której wartość wyceniono na 1 bilion, 2 biliony, a ostatecznie 3 biliony dolarów.

Czytaj więcej

Nvidia znów najwięcej wartą spółką na świecie. Mimo zamknięcia rynku chińskiego

Nvidia zaczęła się rozwijać, podczas gdy Apple zmagało się z realizacją ambicji, aby wyposażyć iPhone’a i inne produkty w większą ilość sztucznej inteligencji, wprowadzając szereg nowych funkcji, w tym złożoną ponad rok temu obietnicę usprawnienia często niezdarnego wirtualnego asystenta. W zeszłym miesiącu Apple przyznało, że realizacja wizji sztucznej inteligencji zajmie co najmniej przyszły rok, co sprawiło, że niektórzy analitycy branżowi zastanawiają się, czy firma będzie musiała przejąć start-up zajmujący się sztuczną inteligencją, aby odzyskać dynamikę.

Wzrost wartości Nvidii jest konsekwencją ciągłego wzrostu popularności generatywnej sztucznej inteligencji (AI), która rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem ChatGPT firmy OpenAI w 2022 roku.

Układy scalone Nvidii, zmodyfikowane karty graficzne i platforma oprogramowania CUDA zostały zaprojektowane zarówno do trenowania, jak i uruchamiania programów AI, co daje jej strategiczną przewagę, z którą rywale AMD i Intel wciąż mają problem.

Giganci technologiczni, w tym Amazon, Google, Meta, Microsoft, Tesla i inni, wydają setki miliardów dolarów na sprzęt firmy, budując centra danych niezbędne do oferowania klientom rozwiązań AI w chmurze i tworząc własne, wewnętrzne modele AI.

Czytaj więcej

Nvidia: wyniki lepsze od oczekiwań

Cena akcji Nvidii w tym roku przeżywała prawdziwy rollercoaster

W styczniu firma odnotowała spadek kapitalizacji rynkowej o 600 milionów dolarów po tym, jak DeepSeek ujawnił model R-1, który — jak twierdzi firma — działał, wykorzystując układy scalone gorszej jakości.

Wall Street pogrążyła się w kryzysie, gdy pojawiły się obawy, że drogie układy scalone Nvidii do centrów danych wychodzą z mody. Dodając do tego obawy, że branża sztucznej inteligencji (AI) odchodzi od trenowania modeli AI na rzecz wnioskowania, czyli korzystania z modeli AI, rynek zaczął wierzyć, że procesory Nvidii nie są już potrzebne.

Jednak jak dotąd oba te twierdzenia okazały się błędne. Układy scalone Nvidii nadal należą do najlepszych w trenowaniu modeli AI, a branża udowodniła, że wnioskowanie korzysta z wydajniejszych procesorów AI, ponieważ pozwalają one na udzielanie odpowiedzi na bardziej złożone pytania.

Nvidia skorzystała również na rozwoju tzw. suwerennej sztucznej inteligencji (AI), czyli centrów danych AI, które pozwalają krajom korzystać z własnych usług AI, zamiast polegać na zagranicznych. Oczekuje się, że firma dostarczy setki tysięcy chipów do krajów takich jak Arabia Saudyjska i kraje europejskie.

Co więcej, Nvidii udało się ominąć zakazy sprzedaży swoich chipów do Chin, wprowadzone przez administracje Bidena i Trumpa. Chociaż firma poniosła ogromny uszczerbek w wysokości 4,5 miliarda dolarów w ostatnim kwartale z powodu zakazu i przewiduje większy, 8-miliardowy odpis w bieżącym okresie, cena akcji nadal rośnie.

Teraz, gdy producent układów scalonych szykuje się do wypuszczenia na rynek układów Blackwell Ultra nowej generacji — a na horyzoncie nie widać żadnego konkurenta — może on nadal się rozwijać.

Wykres Dnia
Skoordynowana globalna akcja przeciwko rosyjskiej ropie
Wykres Dnia
Bilans Rezerwy Federalnej najniższy od kwietnia 2020 r.
Wykres Dnia
Nie będzie szerszej obniżki podatku od energii elektrycznej w Niemczech
Wykres Dnia
Krach brytyjskiego planu oszczędności budżetowych
Wykres Dnia
W USA tanieją elektryki: używana Tesla najtańsza od lipca 2022 r.
Wykres Dnia
Trump spowodował najgorszy początek roku dolara od 1973 r.