Sentyment dziś szczególnie na chińskich spółkach technologicznych poprawiła informacja o emisji Alibaby na parkiecie w Hongkongu. Wyczekiwanie na jutrzejszy wynik posiedzenia Fed oraz najważniejsze rezultaty działalności amerykańskich spółek generuje pewną nerwowość na rynkach. Największy detalista w USA Walmart przedstawił wczoraj rozczarowujące prognozy zysków. Szacunki te podsyciły obawy związane z całym sezonem wyników oraz dalszymi perspektywami gospodarczymi. Kolejne pojawiające się sygnały wskazują, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku recesji, co przy dalszym zacieśnianiu polityki monetarnej skłania do odpływu kapitału z rynku akcyjnego. W tym tygodniu rezultaty działalności zaprezentują tacy giganci jak Microsoft, Meta, Amazon czy w końcu Apple. Zagrożeniem cały czas pozostają ograniczenia dostaw gazu z Rosji i recesja w Niemczech. Notowania kontraktu terminowego na S&P500 pozostają poniżej 4000 pkt., a niemiecki Dax notowany jest tuż powyżej 13100 pkt.
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Fed zapewne dostarczy 75 punkowej podwyżki stóp i będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej w dalszej części roku. Pogarszające się perspektywy gospodarcze ograniczają jednak wzrost rentowności obligacji skarbowych, a amerykańskie dziesięciolatki oscylują w pobliżu 2.80%. Recesja wyhamowałaby bowiem popyt, co otwierałoby drogę do poluzowania polityki monetarnej w przyszłym roku.
Przed posiedzeniem Fed na rynku walutowym niewiele się dzieje, a kurs EURUSD stabilizuje się w okolicy 1.02. Stabilizację dolara wykorzystuje złoty, który umacnia się w przypadku głównych par i odrabia straty. Na rynku ropy spadki nie trwały długo, a notowania WTI wracają w kierunku 100 dolarów za baryłkę. Nie poprawiły się oczywiście perspektywy gospodarcze, a górę biorą obawy związane z ograniczeniem surowców z Rosji i przełożeniem tego na gospodarkę strefy euro. Przed posiedzeniem Fed złoto pozostaje stabilne na poziomie 1725 USD za uncję. W kalendarium makroekonomicznym uwagę dziś należy zwrócić na wskaźnik zaufania konsumentów z Conference Board, a także indeks koniunktury gospodarczej z Richmond.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
US500.f; D1