Rafał Sadoch

Chwilowy skok napięcia

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszą kontynuację spadków spółek technologicznych. Przemysłowy Dow Jones wybronił się i utrzymał nad kreską, ale dziś notowania wszystkich kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy osuwają się na południe.

Sytuacja się uspokaja?

O ile środowa sesja na Wall Street przyniosła jeszcze ponad 1% przecenę spółek technologicznych, to jednak od dzisiejszego poranka obserwowana jest poprawa nastrojów. Odbijają notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Na zielono prezentuje się także sesja na Starym Kontynencie.

Czekamy na dane z rynku pracy

Powell powtórzył wczoraj, że Fed zmierza w tym roku do obniżenia kosztu pieniądza, ale ma jeszcze czas, aby utwierdzić się w przekonaniu o obniżającej inflacji. Rynek dość dobrze zareagował na te słowa, a sesja na Wall Street zakończyła się na minimalnych plusach. Także dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy kontynuują odbicie. Pomogły też w tym zapewne opublikowane wczoraj słabsze od prognoz dane ISM dla sektora usługowego. Rynek oczekiwał wzrostu wskaźnika do 52.7 pkt., podczas gdy obniżył się on do 51.4 pkt. z 52.6 pkt. w lutym.

Rynek wątpi w szybkie obniżki w USA

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze blisko 1% spadki, a dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy dalej osuwają się na południe. Futures na S&P500 spada do poziomu 5250 pkt. Wczoraj także europejskie indeksy wyraźnie cofnęły się ze szczytów, ale dziś od pierwszej godziny handlu próbują ponownej wspinaczki. Niemiecki Dax odbija z okolic 18500 pkt. Oczekiwania związane z polityką monetarną w USA są obecnie głównym czynnikiem kształtującym zmienność na rynkach.

Złoto nie spowalnia

O ile w piątek po słowach szefa Fed Powella wzrosły oczekiwania na szybsze obniżki stóp procentowych, to wczorajsze dane ISM zmieniły percepcję inwestorów. Wskaźnik liczony dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w marcu zdecydowanie mocniej od oczekiwań i wyniósł 50.3 pkt. wobec 47.8 pkt. przed miesiącem i prognozowanych przez rynek 48.4 pkt. Zakończył się tym samym 16-miesięczny okres spadku aktywności.

Analiza poranna – Spokojny początek przedświątecznego tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street nie należała do zbytnio udanych. Choć technologiczny Nasdaq minimalnie zyskał, to jednak przemysłowy Dow Jones stracił blisko 0.8%.

Impet wzrostowy słabnie

Euforia na rynkach po środowym posiedzeniu Fed nie trwała długo. O ile wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła jeszcze 0.7% wzrosty w przypadku przemysłowego Dow Jonesa, to jednak dziś podczas azjatyckich godzin handlu przeważał kolor czerwony.

Dziś decyzja Fed

O ile w przypadku samej decyzji koszt pieniądza oczywiście pozostanie na niezmienionym poziomie, to w marcu zawsze poznajemy najnowsze prognozy poszczególnych członków Komitetu. To one wraz z komunikatem i tonem konferencji po posiedzeniu będą kształtować oczekiwania dotyczące skali obniżek stóp procentowych w dalszej części roku.

Banki centralne wchodzą do akcji

Bank Japonii na zakończonym dziś posiedzeniu zdecydował się na pierwszą od 2007 roku podwyżkę stóp procentowych, co nie pomogło jednak zbytnio notowaniom jena. Para USDJPY wraca dziś w kierunku tegorocznych maksimów powyżej 150. Japońska waluta potaniała dziś wobec większości z grona G10 ze względu na to, iż mimo podwyżki kosztu pieniądza, polityka monetarna pozostała bardzo łagodna.

Analiza poranna – Dziś decydująca będzie inflacja z USA

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie ryzykownych aktywów, ale tylko przemysłowe spółki zakończyły handel minimalnie nad kreską. Nasdaq oraz S&P500 były jeszcze pod wodą, ale dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy podchodzą na północ. Futures na S&P500 wraca w okolice 5140 pkt. Handel na Starym Kontynencie także wygląda dość dobrze. Niemiecki Dax ponownie wraca w okolice szczytów wszech czasów i podchodzi pod 17900 pkt.