Allegro nadal na fali

Sprzedaż pakietu przez wiodących akcjonariuszy z reguły jest powodem spadku notowań. Ale w przypadku Allegro stało się inaczej. Co można wyczytać między wierszami z oficjalnych informacji dotyczących najnowszej transakcji?

Publikacja: 18.04.2024 12:05

Allegro nadal na fali

Foto: materiały prasowe

Allegro było gwiazdą wczorajszej sesji na GPW. Przy najwyższych na rynku obrotach akcje handlowej spółki zyskiwały nawet 6 proc. Na finiszu sesji podrożały o 1,64 proc. do 31,89 zł. Wartość obrotów wyniosła rekordowe 512 mln zł (średni dzienny obrót w 2024 r. to ok. 73 mln zł).

Dziś notowania Allegro kontynuują wzrosty. Około godz. 12 akcje kosztują 32,8 zł, co oznacza 3-proc. zwyżkę. Allegro znów jest liderem jeśli chodzi o wartość obrotu na GPW  (ale przewaga wobec kolejnych spółek jest mniejsza niż wczoraj). Od rana właściciela zmieniły akcje o wartości sięgającej 65 mln zł.

Jakie wnioski płyną z ABB

Impulsem do wzrostu stała się informacja o sprzedaży akcji przez wiodących akcjonariuszy (fundusze Cidinan Sarl, Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan Sarl) w ramach ABB, czyli w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu. Z reguły taka informacja powoduje spadek notowań. Dlaczego teraz stało się inaczej?

Czytaj więcej

Allegro rozgrzewa rynek. Akcje drożeją przy rekordowych obrotach

Powodów jest kilka. Po pierwsze, z rynku napłynęła wiadomość, że popyt na oferowane walory znacząco przewyższył podaż i akcjonariusze zwiększyli oferowaną pulę do 65 mln z 50 mln. Po drugie, cena ustalona w ABB (29,25 zł) zawierała stosunkowo niewielkie dyskonto wobec ówczesnej ceny rynkowej, co jest potwierdzeniem tego, że zainteresowanie walorami było rzeczywiście wysokie. Po trzecie, to ABB przełamało passę sprzedaży pakietów przez wiodących akcjonariuszy po coraz niższej cenie. To wszystko składa się na obraz, sugerujący że Allegro wraca do łask i znów jest postrzegane jako ciekawa okazja inwestycyjna.

Ile są warte akcje Allegro

Handlowa spółka jest największym graczem w sektorze e-commerce w Polsce. Zadebiutowała na giełdzie jesienią 2020 r., przeprowadzając największe w historii naszego rynku IPO. Akcje sprzedawano po 43 zł. Spółka wstrzeliła się z IPO w idealny czas – na giełdach widać było pocovidowe odbicie indeksów, a rynek e-commerce notował potężne wzrosty. Na finiszu pierwszej sesji kurs Allegro urósł aż do 70 zł. W kolejnych kilkunastu dniach nadal zyskiwał, notując maksimum na poziomie niemal 100 zł. Potem jednak przyszedł zimny prysznic. Coraz więcej zaczęło się mówić o narastającej konkurencji dla Allegro (m.in. ze strony zagranicznych graczy). Dynamika wzrostu biznesu wyhamowała. Rynek czeka też na efekty dużego przejęcia  - czeskiej grupy Mall. Na razie obciąża ona wyniki polskiej spółki.

W tym otoczeniu rynkowym wiodący akcjonariusze już cztery razy sprzedawali akcje. Po raz pierwszy w marcu 2021 r. po 60 zł. Potem dwukrotnie w 2023 r.  – w czerwcu po 32,25 zł, a jesienią po 29 zł. Najnowsze ABB, przy wspomnianej już cenie 29,25 zł, miało wartość 1,9 mld zł.

Ile z fundamentalnego punktu widzenia są warte akcje Allegro i czy kurs ma potencjał do wzrostu? Zdaniem analityków  - tak. Średnia cena docelowa z najnowszych rekomendacji wynosi prawie 39 zł – wynika z naszych szacunków.  To implikuje 18-proc. zwyżkę notowań. Gdyby kurs tyle urósł, Allegro byłoby warte ponad 40 mld zł.

Technologie
Asseco po konferencji: o inwestorach, przejęciach i akcjach własnych
Technologie
Ten Square Games wypadnie z dywidendowego indeksu. Dlaczego?
Technologie
Asseco miało dobry pierwszy kwartał. Rentowność wzrosła
Technologie
Umiarkowany optymizm Ailleronu
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Technologie
Najwyższa w historii wycena dla 11 bit studios
Technologie
Ailleron po konferencji: o przejęciach i debiucie spółki z grupy