CD Projekt pokazał wyniki. Jest zaskoczenie

Zyski okazały się znacznie wyższe od oczekiwań. To zasługa udanej premiery „Widma Wolności”. Sprzedaż dodatku przekroczyła 4,3 mln kopii.

Publikacja: 28.11.2023 17:51

CD Projekt pokazał wyniki. Jest zaskoczenie

Foto: materiały prasowe

W trakcie 9 miesięcy 2023 r. studio wypracowało prawie 768 mln zł przychodów wobec 624 mln zł rok temu. Zysk operacyjny wzrósł do 281,2 mln zł z 233,9 mln zł. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej poszedł w górę do prawie 290 mln zł z 211,9 mln zł. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej sięgnęły na koniec września 245 mln zł (wobec 212 mln zł rok temu).

W samym trzecim kwartale przychody wyniosły 442,7 mln zł wobec 245,5 mln zł rok temu. Zysk operacyjny przekroczył 186 mln zł podczas gdy rok temu wynosił 97 mln zł. Z kolei zysk netto wyniósł 202,9 mln zł wobec 99 mln zł w trzecim kwartale 2022 r. Wyniki są lepsze od oczekiwań. Przychody przebiły średnią prognozę analityków nieznacznie, o kilka procent, ale na poziomie zysku operacyjnego różnica in plus wynosi 9 proc., a na poziomie zysku netto aż 27 proc.

Dodatek wsparł wyniki

Zarząd potwierdza, że dobry trzeci kwartał to w dużej mierze zasługa „Widma Wolności”, czyli dużego dodatku do „Cyberpunka”. Trafił na rynek 26 września. Cieszył się dużym zainteresowaniem i zebrał dobre recenzje graczy. Zarząd sygnalizował, że premiera będzie mieć znaczący wpływ na wyniki za trzeci kwartał, choć gra zadebiutowała pod koniec tego okresu. To skutek nie tylko kumulacji sprzedaż w dniu premiery i tuż po niej, ale też uwzględnienia wcześniejszej przedsprzedaży. Z najnowszego raportu finansowego wynika, że łączna sprzedaż dodatku przekroczyła 4,3 mln kopii.

Czytaj więcej

Grudniowe gry od CD Projektu

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu „Widma Wolności”. Udana premiera dodatku wraz z wprowadzającą szereg usprawnień aktualizacją 2.0 wyniosły rozgrywkę w Night City na jeszcze wyższy poziom jakościowy. To ważne osiągnięcie biorąc pod uwagę nasze plany na rozwój tej marki - komentuje Adam Kiciński, członek zarządu studia.

CD Projekt ma w portfelu dwa flagowe tytuły: „Wiedźmina” i „Cyberpunka”. Trwają prace m.in. nad nową sagą wiedźmińską oraz nad trzecim własnym IP studia.

Studio ogłosiło też, że 5 grudnia premierę będzie miał „Cyberpunk 2077: Ultimate Edition”. Zbiorcze wydanie ukaże się na konsole Xbox Series X|S i PlayStation 5 oraz PC w dystrybucji cyfrowej oraz pudełkowej. Wraz z bazową grą obejmie ono dodatek „Widmo wolności”, aktualizację 2.0 i zawartość dodatkową do gry.

Ugoda zatwierdzona

Dziś na rynek trafiła też informacja o tym, że Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii wydał postanowienie o finalnym zatwierdzeniu ugody, dotyczącej pozwu zbiorowego w USA. Chodzi o pozew wystosowany przez grupę inwestorów po kontrowersyjnej premierze „Cyberpunka” . Gra zadebiutowała w grudniu 2020 r. Okazała się komercyjnym sukcesem, ale pojawiły się problemy techniczne w wersjach na konsole.

W połowie grudnia 2022 r. CD Projekt podpisał wiążące porozumienie zawierające kluczowe warunki ugody ze skarżącymi spółkę w USA. Ustalono wtedy, że studio wraz z ubezpieczycielem, Colonnade Insurance, wypłaci im łącznie kwotę 1,85 mln dolarów.

Studio jest notowane na warszawskiej giełdzie. W oczekiwaniu na publikację wyników, akcje na koniec wtorkowej sesji potaniały o 1,5 proc. do 108 zł. Kapitalizacja spółki wynosi niespełna 11 mld zł.

Technologie
Online Venture przejmuje Telepolis.pl
Materiał Promocyjny
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Technologie
Grupa AB zamierza nadal rosnąć szybciej niż rynek
Technologie
AB zwiększa udziały na trudnym rynku
Technologie
Asbis się rozpędza
Technologie
Cyfrowy Polsat zarobił mniej
Technologie
Ile naprawdę warte są akcje CD Projektu