Cyfrowy Polsat sprzedaje akcje Asseco

Grupa Zygmunta Solorza oficjalnie przyznała, że chce sprzedać akcje największej polskiej informatycznej spółki. Za trzy dni otrzyma 851 mln zł. To cena za część pakietu, który ma.

Aktualizacja: 18.09.2023 19:25 Publikacja: 18.09.2023 18:36

Cyfrowy Polsat sprzedaje akcje Asseco

Foto: materiały prasowe

851 mln zł dostanie za trzy dni grupa Zygmunta Solorza za około połowę pakietu akcji informatycznej spółki kierowanej przez Adama Górala.

Największa krajowa firma informatyczna – Asseco Poland – poinformowała dziś o wyniku skupu akcji własnych, który przeprowadziła za sprawą tegorocznej decyzji akcjonariuszy. Z przeznaczonej na ten cel sumy 1,18 mld zł prawie 72 proc., bo 851,3 mln zł trafi do Cyfrowego Polsatu – wynika z komunikatów Asseco.

Cyfrowy Polsat był od prawie czterech lat największym akcjonariuszem informatycznej grupy po tym jak 30 grudnia 2019 r. kupił blisko 22-proc. pakiet walorów płacąc w sumie 1,18 mld zł (65 zł za każdą z 18,18 mln akcji).

Teraz Asseco odkupi od grupy Polsat ponad połowę walorów (10,6 mln), zapewniając inwestorowi około 23-proc. stopę zwrotu na samych akcjach.

Poza tym w minionych trzech latach Asseco wypłaciło akcjonariuszom dywidendę, w której Cyfrowy Polsat partycypował. W sumie chodzi o około 830 mln zł, a na telekomunikacyjno-telewizyjną grupę przypaść mogło około 180 mln zł.

Asseco w sumie odkupi od akcjonariuszy około 14,81 mln własnych walorów (17,84 proc. kapitału) po 80 zł za sztukę (w sumie 1,18 mld zł).

To mniej akcji niż pula, na którą opiewało zaproszenie (15,76 mln, 19,02 proc. wszystkich). Cena mogła wynieść od 75,05 zł do 82,95 zł za sztukę.

Zgodnie z komunikatem informatycznej zainteresowanie ofertą było spore. Zapisy złożone po cenie nie wyższej niż maksymalna zredukowano o 44 proc.

Zarząd Asseco Poland (…) podał dziś po sesji m.in., że zaakceptował ofertę sprzedaży akcji spółki złożonej przez akcjonariusza będącego podmiotem powiązanym spółki, tj. przez Cyfrowy Polsat z uwzględnieniem zastosowanych zasad redukcji.

„W związku z tym, że przyjęcie oferty oraz nabycie akcji odbywa się na warunkach rynkowych oraz po cenie ostatecznej jednakowej dla wszystkich akcjonariuszy w ramach publicznego zaproszenia do składania ofert, transakcja ta nie powoduje naruszenia interesów spółki ani akcjonariuszy niebędących podmiotami powiązanymi, w tym akcjonariuszy mniejszościowych, w szczególności, transakcja odbywa się w trybie, w którym poszanowane są prawa wszystkich akcjonariuszy oraz nie stanowi uprzywilejowania żadnego z akcjonariuszy” – czytamy w komunikacie zarządu Asseco.

Cyfrowy Polsat do tej pory nie odpowiadał na pytania o to, czy weźmie udział w skupie akcji Asseco Poland.

Dziś pod wieczór poinformował, że 14 września skorzystał z prawa do utajnienia informacji poufnej o złożeniu oferty sprzedaży akcji Asseco. Z komunikatu Cyfrowego Polsatu wynika, że zamierzał sprzedać nawet wszystkie posiadane akcje.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Cyfrowego Polsatu i rzecznik Zygmunta Solorza powiedział nam, że nie ma nic do dodania w tej sprawie.

W listopadzie 2019 r. Cyfrowy Polsat wypowiedział chińskiemu koncernowi Huawei umowę na wielofunkcyjny system informatyczny do obsługi klientów grupy, tłumacząc decyzję opóźnieniami. Asseco Poland było jednym z podwykonawcą Huawei w tym kontrakcie.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Cyfrowego Polsatu i rzecznik Zygmunta Solorza początkowo powiedział nam, że nie ma nic do dodania w tej sprawie.

Wieczorem przekazał nam jednak dodatkowe wyjaśnienie: - Środki ze sprzedaży planujemy przeznaczyć na realizację naszej strategii. Uważamy Asseco za atrakcyjną spółkę i chcemy pozostać w jej akcjonariacie – brzmi ono.

Technologie
Udana premiera CD Projektu. Ale akcje tanieją
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Technologie
BoomBit opowiada o planach
Technologie
DataWalk z kolejnym kontraktem
Technologie
Fabrity sprzedało marketingowe firmy
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Technologie
CD Projekt wreszcie wraca do gry. Ważna premiera
Technologie
CD Projekt drożeje przed premierą dodatku do „Cyberpunka”