Rok 2020 to jeden z najtrudniejszych od dekad okresów dla pomocy humanitarnej. Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej restrykcje gospodarcze, katastrofy naturalne, trwające i nowe konflikty zbrojne, wybuch w porcie w Bejrucie - wszystko to złożyło się na panoramę nieszczęść. O pomoc apeluje m.in. Polska Akcja Humanitarna w swojej najnowszej kampanii pod hasłem: "Jesteśmy w tym razem".

Na apel  odpowiedzieli gracze i internetowi twórcy. Przez trzy dni - począwszy od 27 listopada - będą zachęcać swoich fanów i zbierać środki podczas charytatywnego streamowania na platformie Twitch gry "This War of Mine". Do akcji może dołączyć każdy widz, a za każdą wpłatę na rzecz PAH 11 bit studios przekaże darmowy klucz do pobrania flagowych gier dewelopera – „This War of Mine" i „Frostpunk". Zbiórki na ten cel będą zlokalizowane na specjalnej platformie Pomagamy.pl i zsynchronizowane z Twitchem.

- W DNA 11 bit studios leży tworzenie gier niosących przekaz. Nie tylko dostarczających rozrywki na wysokim poziomie, ale posiadających drugie dno. Gry to interaktywne medium i jako takie mają ogromną przewagę. Bo decyzje w trakcie grania w This War of Mine - a moralne wybory w grze nigdy nie są czarno-białe i zawsze niosą konsekwencje - podejmujemy kierowani własnym sumieniem. To nasze decyzje, w znacznym stopniu odzwierciedlają nasze odczucia względem obserwowanych wydarzeń. I jako tak osobiste, są też w stanie skłonić graczy do refleksji nad własnymi działaniami, ważkimi problemami czy dylematami - mówi Konrad Adamczewski, specjalista ds. PR z 11 bit studios. Dodaje, że edukacyjne możliwości gier to nadal niezbyt eksploatowane pole. - Ale jeśli twórcom gier uda się poprowadzić gracza odpowiednimi ścieżkami, to będą też w stanie go czegoś nauczyć. I warto zdać sobie sprawę iż owo prowadzenie gracza nie zawsze powinno oznaczać "włożenie" mu do rąk karabinu – dodaje.

This War of Mine przedstawia realia wojny z perspektywy ludności cywilnej. PAH podkreśla, że wizja tej gry jest jej szczególnie bliska ze względu na fakt skupienia się na osobach, którym organizacja codziennie niesie pomoc - na Ukrainie, w Sudanie Południowym, Somalii, Libanie czy Jemenie.