„Włączenie dodatkowo płatnych usług zawsze musi odbywać się za wyraźną i świadomą zgodą konsumenta. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, powinno się to odbyć najpóźniej w chwili wyrażenia przez niego woli zawarcia umowy. Prezes UOKiK przyglądał się temu czy i jak najwięksi operatorzy telefonii komórkowej informują klientów o aktywacji dodatkowo płatnych serwisów" – pisze dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe efekty tych obserwacji to postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i zarzuty dla dwóch kolejnych operatorów telekomunikacyjnych: Orange Polska i P4 (Play).

UOKiK podał dziś rano, że postępowania te zostały wszczęte „niedawno". W odpowiedzi na nasze pytania urząd podał, że postępowanie wobec Orange zostało wszczęte 23 lipca, a wobec Playa 26 lipca.

„Zarzuty dotyczą pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody" - podano.

W przypadku Orange Polska chodzi o następujące usługi: „Halo granie", „Cyber tarcza", „Nawigacja Orange", „Orange Smart Care", „Gdzie jest dziecko", „Bezpieczny internet" oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych".

A jeśli chodzi o Play o „Muzyka na czekanie", „Ochrona internetu", „Play NOW usługi dodatkowe TV", „Pakiet 50 min" oraz „50 sms/mms do wszystkich", „Bezpieczny internet", „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne", „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci", „100/200 minut do innych sieci komórkowych".

Postępowania przeciwko Orange Polska oraz P4 mogą zakończyć się nałożeniem kar finansowych w wysokości do 10 proc. obrotu każdego z przedsiębiorców.

Urząd zwraca uwagę, że w podobnych sprawach prezes UOKiK wydał już dwie decyzje, które zostały podtrzymane przez sądy.  W czerwcu Sąd Apelacyjny oddalił apelację T-Mobile Polska i podtrzymał karę finansową w wysokości 15 mln zł za włączane bez dodatkowej zgody „Granie na czekanie", „Szafa Gra" czy „Prenumerata".

Miesiąc wcześniej Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtelu od decyzji o karze w wysokości prawie 49 mln zł. Prezes UOKiK uznał za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów pobieranie przez Polkomtel opłat za aktywowane usługi pomimo nieuzyskania wyraźnej zgody konsumenta. Tu chodziło m.in. o „Czasoumilacz", „Ochrona Internetu", „Gdzie Jest Bliski", „Bezpieczny Internet".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ