Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 27.03.2023 12:05

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od niewielkiej zmienności. O ile na początku sesji pojawił się delikatny ruch wzrostowy, to na rynku ropy ciężko o optymizm. Nadal nad rynkiem wiszą „czarne chmury” w postaci potencjalnego rozprzestrzenienia się kryzysu bankowego, co sprawia, że utrzymuje się nastawienie risk-off, wywierające presję na spadek cen ropy naftowej.

Obecnie to właśnie doniesienia związane z sytuacją w bankach mają największy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca są bowiem ściśle powiązane z globalną koniunkturą – więc nawet mimo faktu, że obecnie notowania ropy są uznawane za relatywnie tanie, to szanse na dynamiczne odbicie w górę są niewielkie, dopóki kryzys bankowy nie zostanie uznany za zażegnany.

Niemniej, pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostają napięcia polityczne dotyczące wojny na Ukrainie. W weekend prezydent Rosji, Władimir Putin, poinformował o zamiarze umieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi. O ile wojna za naszą wschodnią granicą nadal jest istotnym czynnikiem wpływającym na sytuację na rynku ropy naftowej, to siła takich deklaracji jest coraz mniejsza. Kraje zachodnie już od wielu miesięcy odcinają się od rosyjskich surowców, więc z punktu widzenia podaży ropy naftowej, tego typu napięcia polityczne mają coraz mniejsze znaczenie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Warto oczywiście wciąż zwracać uwagę na takie czynniki cenotwórcze, które są znane na rynku ropy od lat. W tym tygodniu raport na temat zapasów ropy naftowej w USA pokaże, czy popyt na paliwa w tym kraju nadal jest niewielki,, a to z pewnością wpłynie na oczekiwania inwestorów dotyczące cen ropy. Dodatkowo, już niebawem odbędzie się kolejne spotkanie krajów OPEC+, podczas którego padną deklaracje na temat limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Na razie jednak wiele wskazuje na to, że OPEC+ nie zmieni planów i utrzyma cięcia na poziomie 2 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

ZŁOTO

Poziom 2000 USD za uncję nadal ważnym oporem na wykresie cen złota.

W poprzednim tygodniu na rynku złota utrzymywała się podwyższona zmienność, a ceny – które rozpoczęły tydzień w rejonie 2000 USD za uncję, zakończyły go także blisko tej psychologicznej bariery. Niemniej, na razie poziom 2000 USD za uncję służy jako skuteczny opór dla cen złota, a dzisiaj notowania tego kruszcu zniżkują już do okolic 1960 USD za uncję.

Z pewnością największym impulsem do zwyżek notowań złota w ostatnim czasie był kryzys bankowy, który skłonił inwestorów do ucieczki w aktywa uznawane za tzw. bezpieczne przystanie. Obecnie co prawda pojawiło się wiele uspokajających wiadomości dotyczących problemów SVB czy Credit Suisse, jednak piątkowa zniżka cen akcji Deutsche Bank oraz obawy związane z kondycją finansową wielu innych banków sprawiają, że inwestorzy nadal biorą pod uwagę możliwość pogłębienia kryzysu, co dla wyceny złota byłoby korzystne.

Obecnie wzrost cen złota jest powstrzymywany przez oczekiwania kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Niemniej, ten czynnik jest już obecnie uwzględniony w cenach kruszcu, co sprawia, że najistotniejszą kwestią wpływającą na ceny złota najprawdopodobniej będzie właśnie sytuacja w światowej gospodarce. Im więcej niepewności na rynkach, tym większe szanse na rosnącą popularność złota jako dodatku do portfela inwestycyjnego.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt