Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 22.03.2023 09:54

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym.

Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.

Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu wzrosły o 3,26 mln baryłek. Ta zwyżka jest zaskakująca, bowiem oczekiwano spadku zapasów o 1,4 mln baryłek. Dla inwestorów na rynku ropy, jest ona sygnałem spowalniającego popytu na ropę naftową, co oczywiście budzi pytania o kolejne miesiące w kontekście zapotrzebowania na ropę i jej cen.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiaj swoje dane dotyczące zapasów paliw w USA przedstawi amerykański Departament Energii. Inwestorzy będą wypatrywać w nich potwierdzenia lub zaprzeczenia danych API z wczoraj. Jeśli departament także pokaże słabość popytu, to z pewnością otworzy to pole do spekulacji dotyczących m.in. dalszych działań OPEC+. Gdyby bowiem notowania ropy naftowej spadły mocniej, to dla rozszerzonego kartelu może być to impuls do otworzenia dyskusji związanej z potencjalnymi większymi cięciami limitów produkcji ropy naftowej. Na razie jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny – przedstawiciele OPEC+, którzy spotkają się już na początku kwietnia, póki co sugerują pozostawienie w mocy obecnych cięć produkcji o 2 mln baryłek dziennie, które obowiązują do końca 2023 r.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota.

Notowania złota na początku tygodnia przetestowały barierę 2000 USD za uncję jako techniczny opór, jednak nie udało im się jej przekroczyć. W rezultacie, cena złota odreagowała spadkami i obecnie porusza się w okolicach 1945 USD za uncję.

Dzisiejsza sesja jak na razie jest spokojna – i w zasadzie przez większość bieżącego dnia na rynku złota będzie panowała atmosfera nerwowego wyczekiwania. W centrum uwagi jest bowiem dzisiaj decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA, która ma zapaść o 19:00 polskiego czasu. Natomiast tuż po niej dodatkowo pojawi się komunikat Fed, w którym instytucja ta może nakreślić dalsze plany związane z polityką monetarną.

Obecnie sytuacja w systemie bankowym wydaje się nieco stabilizować, ale wielu inwestorów ma świadomość tego, że może być to cisza przed kolejną burzą. W rezultacie, także Fed jest ostrożniejszy niż oczekiwano – obecnie spodziewana jest podwyżka stóp o 25 punktów bazowych, podczas gdy kilka tygodni temu mówiono raczej o 50 pkt. bazowych. W kontekście cen złota, jedno pozostaje niezmienne: im bardziej jastrzębi Fed, tym gorzej dla wyceny kruszcu.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny