Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, soja

Publikacja: 23.01.2023 09:55

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od spokojnej konsolidacji. Jest to najprawdopodobniej początek spokojniejszego tygodnia na rynku tego surowca za sprawą braku aktywności inwestorów chińskich w obliczu rozpoczętych tygodniowych obchodów Nowego Roku Księżycowego.

Brak obecności Chińczyków na rynkach nie oznacza jednak, że Chiny schodzą na dalszy plan. Wręcz przeciwnie – inwestorzy uważnie przyglądają się temu, jak kształtuje się popyt na paliwa w Państwie Środka i co może to oznaczać dla przyszłych wycen tego surowca.

Pierwsze dane są optymistyczne – na razie w styczniu, ze względu na otworzenie granic i zniesienie wielu restrykcji pandemicznych, zaobserwowano wzrost ruchu samochodowego o 22% w 15 największych miastach Chin w ujęciu rdr. Z pewnością ciekawe dane będą pojawiać się na bieżąco, bowiem same obchody Nowego Roku Księżycowego sprzyjają wyjazdom Chińczyków, którzy odwiedzają rodzinę oraz podróżują po kraju. A skoro popyt na paliwa przyspieszył przed dniami wolnymi, to po powrocie Chińczyków do pracy także powinien się on utrzymać na wysokim poziomie.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Sytuacja w Chinach to obecnie największa niewiadoma na rynku ropy naftowej, a jednocześnie kluczowy czynnik przekładający się na popyt na ropę, a co za tym idzie, na ceny tego surowca. Z jednej strony, dane makroekonomiczne w Chinach są słabe, co wskazuje na to, że ubiegłoroczne restrykcje pandemiczne mocno uderzyły w tamtejszą gospodarkę, tłumiąc popyt na wiele surowców. Jednak z drugiej strony, zniesienie tych restrykcji otworzyło drogę do istotnego wzrostu popytu na paliwa – i właśnie takiego scenariusza spodziewa się większość ekonomistów i analityków.

Innymi słowy: tegoroczna sytuacja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie wypadkową dynamiki pomiędzy powyższymi dwoma czynnikami. Jednak na razie na rynku ropy dominuje optymizm, zwłaszcza że nadal nie minęło wiele czasu od otworzenia granic Chin.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Ceny soi pod presją oczekiwań lepszych zbiorów.

Notowania soi w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach zniżkowały. Obecnie cena tego towaru spadła poniżej poziomu 15 USD za buszel i znajduje się na najniższym poziomie od 1,5 tygodnia.

Presja na niższe ceny soi wynika przede wszystkim ze zmniejszenia się obaw związanych z produkcją soi w Ameryce Południowej. Deszcze, które pojawiły się w ostatnich dniach na terenach uprawy soi w Argentynie, polepszają perspektywy związane z tamtejszą produkcją soi. W rezultacie, po ostatniej serii obniżek prognoz produkcji soi w tym kraju, najprawdopodobniej rewizje w dół zostaną przynajmniej na jakiś czas wstrzymane lub może nawet pojawić się rewizja w górę za jakiś czas.

Także oczekiwania związane z pogodą w najbliższych dniach przemawiają za polepszeniem się sytuacji na terenach uprawy soi w Argentynie w kolejnych tygodniach. Tymczasem Brazylia jest na drodze do rekordowej produkcji tego towaru, pozostając głównym konkurentem USA w zakresie eksportu soi – i, tym samym, wywierając presję na spadek cen soi w USA.

DM BOŚ

Notowania soi w USA – dane dzienne

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, platyna
Surowce
OPEC zwiększy produkcję?
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao