Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.
Na konferencji CERAWeek, jak co roku, obecne będą kluczowe postaci z rynku ropy naftowej. Nie zabraknie szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatiha Birola, licznych ministrów ds. energii i ropy naftowej, przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Energii, a także przedstawicieli największych spółek naftowych (w tym prezesów takich spółek jak Saudi Aramco, BP, ExxonMobil, itp.). Przemawiać będą również Bill Gates oraz John Kerry, od lat zaangażowani w tematykę ochrony środowiska naturalnego – co w dużej mierze jest odzwierciedleniem tematyki, jaka będzie poruszana na konferencji.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Wiele bowiem się zmieniło na amerykańskim i globalnym rynku ropy od ostatniego CERAWeek sprzed dwóch lat (ubiegłoroczna konferencja została odwołana w związku z pandemią). Jeszcze w 2019 roku Mike Pompeo, ówczesny Sekretarz Stanu USA, mówił na konferencji o erze dominacji Stanów Zjednoczonych na rynku ropy naftowej, po dekadzie dynamicznego rozwoju tamtejszego sektora łupkowego. Dziś te słowa to już pieśń przeszłości – amerykańskie firmy łupkowe doświadczyły największego kryzysu w swojej historii po tym, jak pandemia doprowadziła do znaczącego obniżenia popytu na paliwa.
Tegoroczna konferencja będzie więc upływać pod znakiem wypowiedzi dotyczących prognoz wychodzenia globalnego rynku ropy naftowej z kryzysu wywołanego pandemią – ale nie tylko. Nacisk zostanie położony również na kwestie klimatyczne, które coraz częściej są na rynku ropy akcentowane.