Klęska rozmów płacowych w JSW. Jest zapowiedź protestów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej ponownie doszło do fiaska rozmów płacowych. Przedstawiciele zarządu oraz strona społeczna podpisała 10 czerwca protokół rozbieżności.

Publikacja: 11.06.2024 08:19

Klęska rozmów płacowych w JSW. Jest zapowiedź protestów

Foto: materiały prasowe

W treści tego protokołu opublikowanego przez związki zawodowe na mediach społecznościowych, czytamy, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ramach budowy osobowego funduszu płac na rok 2024, pomimo „wysoce niesprzyjających warunków rynkowych”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom załogi, przyjmuje prognozę realizacji osobowego funduszu w roku 2024 w wysokości 4 mld 236 mln zł, co stanowi wzrost o 6,5 proc. w stosunku do bazy roku 2023. – O ile sytuacja spółki pozwoli, to po analizie w czwartym kwartale 2024 roku zarząd podejmie decyzję w sprawie ewentualnej wypłaty nagrody, bądź premii – czytamy w treści protokołu.

Zarzuty związków zawodowych 

Jednak w tym samym dokumencie czytamy także, że strona związkowa uważa, że przyjęcie do realizacji funduszu płac kwoty 4 mld 236 mln zł „nie jest żadną podwyżką”. – Strona społeczna z ogromnym oburzeniem przejęła postawę oraz propozycję zarządu dot. wzrostu wynagrodzeń. Kwota 4 mld, 236 mln zł wynika wprost z porozumienia z 8 lutego 2023 r. i została jednoznacznie zaakceptowana przez strony sporu zbiorowego na poprzednim posiedzeniu mediacyjnym. – czytamy. Strona społeczna stwierdziła, że w wyniku takich propozycji zarządu pracownicy JSW zostaną pozbawieni kwoty około 11 tys. zł w odniesieniu do płacy rzeczywistej, zaś utracą około 30 tys. zł rocznie w porównaniu z rokiem 2023.

Co więcej, związki przypominają, że w październiku 2023 r. poprzedni zarząd poprosił o czas w kwestii przeliczenia wzrostu wspominanego funduszu o 3,4 proc. – Członkowie zarządu w żadnej mierze nie odnieśli się do przeliczanych kwot, a całe spotkanie rozpoczęto od pytania czy zgadzamy, się na zmiany w porozumieniu dotyczącym gwarancji pracowniczych. Strona społeczna odebrała to jako próbę szantażu w kwestii negocjowania podwyżek płac – czytamy w protokole rozbieżności.

Strona społeczna wskazała, że skorzysta z art. 15 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. O formie i terminie podjętej akcji protestacyjnej pracodawca ma zostać poinformowany pisemnie. Związkowcy wskazują, że teraz piłka jest po stronie zarządu.

Rosnące wydatki JSW

Po rekordowym 2023 r., sytuacja finansowa spółki nie rysuje w kolorowych barwach w kolejnych miesiącach.  Zgodnie z informacjami płynącymi ze spółki, JSW wypłaci z funduszu FIZAN (na tzw. trudne czasy) 200 mln zł, a 1,3 mld zł do końca roku. Pierwsza wypłata nastąpi na początku III kw., a kolejne umorzenie certyfikatów w ramach FIZAN nastąpi pod koniec roku. Pytając skąd takie potrzeby w JSW trzeba także pamiętać, że tegoroczny CAPEX przekroczy 4 mld zł.

- W Funduszu jest obecnie 5,7 mld zł, a spółka ma jeszcze nadwyżkę gotówki rzędu 2 mld zł. Jednak musimy pamiętać, że spółka przepala kwartalnie 700- 800 mln na kwartał. Środków powinno wystarczyć – przy takim tempie wydatkowania – do końca 2025 r. – mówił analityk Jakub Szkopek analityk Erste Securites.

Związki zawodowe domagają się i w tej kwestii wyjaśnień od zarządu. Bo – jak podają – nie są informowani na jakie cele te środki będą wydatkowe. – Środki na tym Funduszu zostały wypracowane przez załogę JSW – przypominają w protokole rozbieżności.

Surowce i paliwa
Kursy miedzi i akcji KGHM-u trudne do przewidzenia
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Surowce i paliwa
Kadrowa karuzela w grupie Orlen się rozkręca
Surowce i paliwa
Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Duże opóźnienie
Surowce i paliwa
Koniec marzeń o dywidendzie w JSW
Surowce i paliwa
Prezes ma więcej akcji Serinusa
Surowce i paliwa
JSW sięga po finansowe rezerwy