Do 22 marca tylko niemiecka grupa PCC będzie miała prawo negocjacji w sprawie zakupu większościowych pakietów akcji Azotów Tarnów oraz ZAK (dawniej: Zakłady Azotowe Kędzierzyn). Negocjacje dotyczące sprzedaży resztówki papierów Ciechu mają być prowadzone równolegle z trzema inwestorami (ich nazw nie ujawniono). Takie decyzje podjęła wczoraj Nafta Polska (w likwidacji), państwowa firma, prowadząca proces prywatyzacji trzech spółek z I grupy chemicznej.
[b]Ciechu problem z bankami[/b]
Potwierdziły się informacje „Parkietu” o tym, że zasadniczym problemem przy sprzedaży akcji Ciechu są przedłużające się rozmowy zarządu tej spółki z bankami. Od połowy sierpnia 2009 r. władze Ciechu próbują porozumieć się z ośmioma instytucjami w sprawie restrukturyzacji finansów. Termin zakończenia tych rozmów już wielokrotnie przesuwano (ostatnio do końca lutego). Nafta Polska poinformowała wczoraj, że zakończenie prywatyzacji Ciechu będzie możliwe dopiero po osiągnięciu przez zarząd tej spółki porozumienia z bankami. Jak wynika z komunikatu, takiego właśnie rozwiązania oczekiwali potencjalni inwestorzy.
Kim są chętni, z którymi prowadzone będą rozmowy na temat sprzedaży Ciechu? Wiadomo, że wiążące oferty na zakup wszystkich trzech firm złożyła grupa PCC, a za najcenniejsze z aktywów w tej grupie uważa właśnie Ciech. Także dla MSP priorytetem jest sprzedaż całej trójki jednemu podmiotowi.
Z naszych informacji wynika, że zainteresowany zakupem Ciechu był także I Fundusz Mistral. I to on jest zapewne kolejnym potencjalnym nabywcą.