Czy PGE EJ 1, atomowa spółka Polskiej Grupy Energetycznej, uruchomi w tym roku postępowanie w sprawie wyboru partnerów do budowy elektrowni jądrowej? Pod koniec maja skończyła się pierwsza seria spotkań PGE EJ 1 z przedstawicielami firm i konsorcjów – potencjalnych uczestników postępowania zintegrowanego w ramach tzw. dialogu wstępnego. Choć wcześniej przedstawiciele spółki zapowiadali, że uruchomienie właściwego postępowania (nie będzie to przetarg) miałoby nastąpić w II kw. 2013 r., to obecnie nic nie słychać o konkretnych terminach. Wczoraj informacji na ten w spółce nie uzyskaliśmy.
Trudno wyjść przed szereg
Wiadomo jednak, że trudno byłoby o rozpisanie gigantycznego przetargu (wartość całego projektu jądrowego szacuje się na 10 mld euro) przez podmiot zależny PGE, podczas gdy grupa nie zakończyła prac nad aktualizacją strategii. Rada nadzorcza spółki nie zatwierdziła dotychczas przedłożonych przez zarząd propozycji.
I zdaniem naszych rozmówców ze względów politycznych o szybkie decyzje w tej sprawie nie będzie łatwo. Nierozstrzygnięte zostają zarówno kwestie budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole, kosztem 9,4 mld zł, jak i wsparcia rządu dla inwestycji atomowej. Odpowiedzi na te kwestie powinny pojawić się w aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2030 r., jednak Ministerstwo Gospodarki dopiero pod koniec tego roku przedstawi założenia do tego dokumentu.
Ważna będzie jesień?
Co więcej projektowany przez Ministerstwo Gospodarki Program polskiej energetyki jądrowej dopiero na przełomie czerwca i lipca powinien zostać rozpatrzony przez rząd (według pierwotnego projektu wybór wykonawców polskiej elektrowni jądrowej miał nastąpić do końca roku). Jesienią PGE EJ 1 odbędzie kolejną rundę spotkań z potencjalnymi wykonawcami i dostawcami elektrowni jądrowej. Jednak nawet zbliżone do spółki osoby nie wiedzą dziś, czy będzie to dialog wstępny, czy już postępowanie zintegrowane. Dopiero jesienią mogą się rozpocząć również rozmowy z rządem o wsparciu inwestycji.
Szansa na stabilne wypłaty
Odwlekające się przygotowania do budowy elektrowni jądrowej, jak i bloków opalanych węglem, nie są zmartwieniem dla akcjonariuszy PGE. Analitycy potwierdzają – mniejsze inwestycje to szansa na wyższe dywidendy. Również agencja Fitch uzależnia aktualizację oceny PGE w górę od tego, co znajdzie się w zaktualizowanej strategii, szczególnie jeśli chodzi o Opole i budowę elektrowni jądrowej.