Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że gaz może pomóc w zdywersyfikowaniu źródeł energii i poprawić bezpieczeństwo.
Znaczenie gazu rośnie też w związku z polityką ochrony klimatu i redukcji emisji dwutlenku węgla. Jednak – jak zaznaczył szef Agencji Nobuo Tanaka, gaz jest najczystszym z paliw kopalnych, ale jednak paliwem kopalnym. Ale – jego zdaniem – większe wykorzystanie gazu w energetyce i gospodarce nie jest panaceum na zmiany klimatu.
Raport Agencji pojawił się w szczególnym momencie, gdy władze Niemiec podjęły decyzję o zamknięciu elektrowni atomowych w perspektywie do 2022r. Licząc jednocześnie, że wzrośnie znaczenie źródeł odnawialnych i właśnie elektrowni gazowych. Dzięki temu Niemcy liczą na znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla – o 40 proc.
Energetyka gazowa ma być szansą nie tylko dla Niemiec – w kontekście rezygnacji z atomu, ale też dla Polski – by osiągnąć cele stawiane przez politykę klimatyczną UE. Polskie firmy mają ambitne plany budowy bloków opalanych gazem. Duże państwowe grupy – PGE, Tauron, Energa – przygotowują już tego typu projekty. Do tej grupy dołączają firmy – dotąd nie- związane z branżą – PGNiG, Orlen i KGHM.