Kopalnia Brzeszcze jest drugim zakładem, który trafił ze struktur Kompanii Węglowej do SRK. W czwartek 30 kwietnia do SRK przekazana została też kopalnia Makoszowy (powstała w wyniku podziału KWK Sośnica - Makoszowy).
Umowa została zawarta na podstawie znowelizowanej 22 stycznia ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Podpisanie umowy jest także kolejnym etapem realizacji rządowego programu naprawy górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi. Uprawnieni pracownicy kopalń Brzeszcze i Makoszowy, po przejściu w struktury SRK, będą mogli skorzystać ze świadczeń przewidzianych w ustawie – m. in. urlopów górniczych dla pracowników dołowych oraz odpraw pieniężnych dla pracowników powierzchni i przeróbki węgla.
Kolejne akty notarialne związane z przekazywaniem kopalni Centrum (powstałej po podziale KWK Bobrek-Centrum) do SRK zostanie podpisany w piątek 8 maja. W tym samym dniu planowane jest także podpisanie umowy finalizującej sprzedaż do Węglokoksu Kraj kopalń Bobrek oraz Piekary.
- Proces naprawy Kompanii Węglowej przebiega zgodnie z harmonogramem i bez większych opóźnień. W kolejnym etapie chcemy przekazać 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej i budować silną i rozpoznawalną markę w branży górniczej. Jesteśmy na początku tej drogi, przed nami jeszcze wiele wyzwań i ciężkiej pracy. Jednak wszyscy, zarówno zarząd, jak i strona społeczna, mamy świadomość znaczenia i wagi tego procesu – komentuje Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej.
W celu finansowania przejętych kopalń, w tym również pakietu socjalnego dla odchodzących pracowników, SRK zostanie dofinansowana ze środków publicznych. Rząd nie otrzymał jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej dla udzielenia takiej pomocy.