Nowy gazociąg ma na celu integrację rynków gazowych krajów bałtyckich z rynkiem Unii Europejskiej. Powinien też poprawić bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa poprzez eliminację tzw. wysp energetycznych, czyli regionów niepołączonych z wspólnotowym rynkiem i uzależnionych od dostaw wyłącznie z jednego kierunku, tak jak ma to miejsce w przypadku krajów bałtyckich.

W ramach nowego połączenia Gaz-System zaprojektuje gazociąg z Rembelszczyzny (niedaleko Warszawy) do granicy z Litwą. Połączenie ma mieć 700 mm średnicy i około 357 km długości. Powstanie też tłocznia Gustorzyn (niedaleko Włocławka) oraz nastąpi rozbudowa tłoczni Rembelszczyzna.

Wykonawcą projektu została wybrana firma OTS-IP. Jej zadaniem będzie opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej budowy gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do zadań wykonawcy należy m.in. uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenia na budowę. Opracowanie dokumentacji projektowej, które zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę, planowane jest w 2017 r. Na wykonanie odpowiednich projektów Gaz-System i AB Amber Grid (firma litewska), otrzymały unijne wsparcie.

Wybudowanie nowych połączeń gazowych Polski z krajami Unii Europejskiej to jedno z kluczowych zadań w zakresie rozwoju polskiego systemu przesyłowego. Największe znaczenie będzie miała w tym zakresie budowa tzw. Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz budowa połączenia z Litwą. W tym celu Gaz-System planuje w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.