Zarząd Towarowej Giełdy Energii zdecydował, że instrumentem bazowym dla mających się wkrótce rozpocząć notowań futures na energię elektryczną zostanie nowo utworzony indeks TGe24. Jest on określany jako średnia arytmetyczna cen transakcji giełdowych na energię elektryczną zawartych podczas pierwszego fixingu w poszczególnych godzinach całej doby, czyli cen określonych dla 24 produktów godzinowych notowanych na Rynku Dnia Następnego. W środę jego wartość wynosiła 173,08 zł za 1 MWh (megawatogodzina).
Depozyt zabezpieczający
– Ustaliliśmy, że minimalną jednostką transakcyjną będzie 1MWh, a minimalnym krokiem notowań 1 grosz za 1MWh. Tym samym nominał kontraktu to iloczyn tej wartości i liczby godzin dla danej serii futures – informuje Ireneusz Łazor, prezes TGE. To oznacza, że nominał kontraktu rocznego będzie się mieścił w przedziale 8760–8784 MWh, kwartalnego od 2159 do 2209 MWh, a miesięcznego od 672 do 745 MWh. Wszystko w zależności od liczby dni i godzin przypadających na dany okres.
Ustalono też, że wysokość depozytu zabezpieczającego wyniesie 3–5,5 proc. wartości danego kontraktu futures. To oznacza z kolei, że przy kontrakcie miesięcznym wyniesie 5–6 tys. zł, a przy rocznym kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kaskadowanie kontraktów
W obrocie na TGE w każdym momencie mają się znajdować dwie serie kontraktów rocznych na dwa kolejne lata, cztery serie kwartalnych na cztery kolejne kwartały oraz cztery serie kontraktów miesięcznych na cztery najbliższe miesiące. Ostateczne rozliczenie finansowe futures na prąd będzie miało miejsce tylko w przypadku instrumentów miesięcznych. Wszystko za sprawą tzw. kaskadowania kontraktów rocznych i kwartalnych, czyli ich rozpadu odpowiednio na produkty kwartalne i miesięczne.
Dla przykładu futures na drugi kwartał 2016 r. zostanie pod koniec marca zamieniony na instrumenty miesięczne na kwiecień, maj i czerwiec. Z kolei futures na 2016 r. zostanie pod koniec grudnia tego roku zamieniony na trzy kontrakty miesięczne na styczeń, luty i marzec oraz na trzy kontrakty kwartalne, na drugi, trzeci i czwarty kwartał. – Ostateczne rozliczenie finansowe kontraktów miesięcznych będzie następowało ostatniego lub przedostatniego dnia roboczego danego miesiąca – podaje Łazor. Szczegóły konstrukcji kontraktu futures określa jego standard dostępny na stronach internetowych TGE.