Po trzech kwartałach cel ten już zrealizowało, co było zresztą jedną z podstawowych przyczyn podwyższenia prognoz finansowych.
W efekcie tegoroczna produkcja ropy i gazu powinna być na tamtejszym rynku zdecydowanie wyższa niż w 2014 r. Gdyby nie spadki cen obu surowców, zwyżki zapewne byłyby widoczne również w ujęciu finansowym.
Produkcja z kilku złóż
W dużej mierze zwyżki wolumenów pozyskanej ropy i gazu są efektem przejęcia pod koniec ubiegłego roku od Total E&P Norge, należącą do francuskiego koncernu naftowego Total, udziałów w czterech norweskich złożach. Polska spółka zapłaciła za nie 1,95 mld koron norweskich, czyli 996 mln zł. PGNiG kupiło 8 proc. udziałów w Gina Krogu, 6 proc. w Morvinie oraz po ponad 24,2 proc. w złożach Vale oraz Vilje. Pierwsze z nich jest obecnie w fazie zagospodarowania. Trzy pozostałe są złożami produkcyjnymi. Znajdują się na Morzu Północnym, za wyjątkiem złoża Morvin, które jest zlokalizowane na Morzu Norweskim.
Dzięki tej transakcji PGNiG umocniło pozycję w Norwegii. Awansowało nawet do grupy 20 największych producentów ropy i gazu w tym kraju. Co więcej, tytuł najlepszej firmy na rynku przejęć w sektorze naftowym w Norwegii w 2014 r. otrzymał zależny podmiot PGNiG Upstream International, za którego pośrednictwem na tamtejszym rynku działa polska spółka.
Pierwszym norweskim złożem, z którego PGNiG zaczęło wydobycie, był Skarv. Koncern w 2007 r. za 11,9 proc. udziałów zapłacił 360 mln USD. Produkcja ze Skarvu rozpoczęła się na przełomie 2012 i 2013 r. Wydobycie prowadzone jest przy użyciu pływającej jednostki produkcyjnej, tzw. FPSO, zacumowanej na morzu w pobliżu złoża. Ropa sprzedawana jest bezpośrednio z platformy firmie Shell International Trading and Shipping Company i transportowana przez kontrahenta za pośrednictwem operującego wahadłowo zespołu tankowców. Z kolei gaz przesyła się gazociągiem Gassled Area B System do lądowego terminalu w Karsto, a następnie gazociągiem Gassled Area D System do Niemiec, gdzie odbiera go PGNiG Supply & Trading, spółka w 100 proc. zależna od PGNiG SA. W ubiegłym roku grupa ze złoża Skarv wydobyła 418 tys. ton ropy i 419 mln m sześc. gazu.