Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wtorek to kolejny dzień na europejskich giełdach gazu ziemnego charakteryzujący się dużą nerwowością i rekordowymi cenami. Na jednej z najbardziej płynnych platform, holenderskim TTF, styczniowe kontrakty na błękitne paliwo kosztowały chwilami ponad 170 euro za MWh. Po tak wysokich cenach inwestorzy nie handlowali nimi nigdy. Podobny kurs odnotowały kontrakty z dostawą na luty. Na każdy kolejny miesiąc były coraz tańsze. Na cały II kwartał wynosiły już nieco ponad 100 euro, co może sugerować, że inwestorzy obawiają się braków surowca na rynku jedynie w miesiącach zimowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.