Założyciel spółki, Roman Seredyński, a także Piotr Woźniak, Michał Kołosowski oraz Katarzyna Szaruga którzy wkrótce do niego dołączyli, od początku stawiali sobie ambitne cele. W efekcie z niewielkiej, kilkuosobowej firmy ECA, w ciągu kilku lat powstał podmiot pokrywający siecią oddziałów praktycznie całą mapę Polski. Stawiający na nowe linie biznesowe takie jak: doradztwo prawno-podatkowe, outsourcing usług księgowych, szkolenia oraz doradztwo strategiczne.

Początki biznesu

- Pierwszym naszym strategicznym celem było postawienie na znajomość przepisów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR/MSSF), a przez to badanie spółek notowanych na GPW w Warszawie. Pomysł wydawał się o tyle prosty i oczywisty, że po pierwsze stawiał nas w tej części rynku audytu, gdzie usługa ta była już wtedy rozumiana jaka wartość dodana, a nie przykry obowiązek ustawowy – wspomina Roman Seredyński. Dodaje, że audyt to ciągła walka z sezonowością, natomiast obsługa spółek notowanych wymaga pracy przez cały rok. - Ten cel konsekwentnie realizujemy do dzisiaj, co potwierdzają rankingi. Pamiętam, że pierwszym klientem, który zaufał mi i wybrał naszą firmę do badania swojego sprawozdania finansowego była spółka notowana: ZTS ERG Ząbkowice z siedzibą w Dąbrowie Górniczej - wskazuje Seredyński.

Jednym z ważniejszych momentów w historii UHY ECA był rok 2015, wówczas grupa stała się pełnoprawnym członkiem UHY International - międzynarodowej sieci niezależnych firm audytorskich i doradczych, działającej aktualnie w ponad trzystu głównym centrach biznesowych na świecie, w ponad stu krajach i zrzeszającej ponad 8500 ekspertów. Dołączenie do globalnej sieci pozwoliło polskiej firmie konkurować z największymi graczami na rynku nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej.

Grupa teraz i w przyszłości

Aktualnie UHY ECA to sześć biur w kluczowych regionach Polski i ponad 150 ekspertów. W ciągu kilku najbliższych lat grupa planuje koncentrować się na tym, co niesie ze sobą pojęcie „Przemysłu 4.0” w kontekście branży finansowej i tego, jak będzie wyglądał biznes jej klientów oraz świata finansów w horyzoncie roku 2030.

- Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ do tego czasu cały świat jest skoncentrowany na strategii dotyczącej siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju (SDG 17). Ten temat pochłania obecnie sporo naszej uwagi - podkreślają przedstawiciele firmy. Deklarują, że w przyszłość patrzą z optymizmem i są przekonani, że czasy pandemii dają świetną sposobność do pracy na kolejne lata, otwierając szereg nowych możliwości, jak chociażby zmiana sposobu funkcjonowania biur, pracowników czy tworzenia nowych platform do współpracy z klientami.

Roman Seredyński jest doktorem nauk ekonomicznych, tytuł naukowy zdobywał w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczął w międzynarodowej firmie audytorskiej. Obecnie pełni funkcję partnera zarządzającego grupą. Kluczowymi osobami w UHY ECA są też Piotr Woźniak (partner zarządzający grupą), Katarzyna Szaruga (partner, biegły rewident), Michał Kołosowski (partner, biegły rewident), Dominik Biel (partner, biegły rewident) oraz Paweł Mróz (partner, biegły rewident).