Firmy audytorskie zwiększyły przychody o miliard złotych
Łączne przychody audytorów w 2022 r. urosły o ponad jedną piątą, znacznie mocniej niż w latach poprzednich. Na wielką czwórkę przypada ponad 81 proc. całego rynku oraz 71 proc. w segmencie stricte audytowym – wynika z naszych szacunków.
Nowe standardy i wymogi podnoszą koszty badania sprawozdań JZP
Globalna odbudowa po pandemii zbiegła się w czasie z pojawieniem się nowych czynników destabilizujących w 2022 r., takich jak rosyjska inwazja na Ukrainę, presja cenowa i zmiany klimatyczne, powodując niestabilność gospodarczą w wielu gospodarkach krajowych i szeroko rozumianej gospodarce światowej.
Nowe technologie i ESG zmieniają audyt
Zmienność czynników zewnętrznych, które mają istotny wpływ na pracę audytorów, jeszcze nigdy nie była tak duża jak w ostatnich kilku latach. Wymagające warunki makroekonomiczne spowodowane najpierw covidem, a następnie wojną u granic Polski, wpływają na kondycję finansową spółek oraz większe oczekiwania interesariuszy, a to tylko niektóre wyzwania, które stoją przed audytorami.
Biegłych rewidentów warto wspierać, by zatrzymać ich w firmie
Zawód biegłego rewidenta staje się coraz trudniejszy i wiele firm boryka się z odpływem kadr. Deloitte stara się temu przeciwdziałać, szukając sposobów na zatrzymanie talentów. Oferuje im programy wsparcia i programy awansu na wyższe stanowiska – wskazują Maciej Krasoń, partner zarządzający, oraz Emilia Ostrowska i Malwina Choińska, partnerki w dziale Audit & Assurance w Deloitte.