Za nami wyjątkowo udany rok dla warszawskiej giełdy, w którym WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów (wynosi aktualnie ponad 79 tys. pkt), wypracowując ponad 36 proc. wzrostu. Z kolei indeks największych spółek WIG20 zyskał niemal 31 proc. Co istotne, hossa objęła swoim zasięgiem niemal cały szeroki rynek, pozwalając dużej grupie posiadaczy akcji wypracować solidne zyski z akcji. Skorzystały na niej także biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2023 r., wypracowując wysokie stopy zwrotu z portfeli.
Mniejsze spółki pozwoliły sowicie zarobić
Kluczem do ponadprzeciętnych zysków portfeli okazała się umiejętność wyszukiwania najlepszych okazji na wzrostowym rynku. Typujący początkowo stawiali przede wszystkim na mniejsze spółki, w pełni korzystając z hossy w tym segmencie w trakcie bardzo udanego dla nich pierwszego półrocza . W II połowie roku natomiast łaskawiej spojrzeli na akcje większych firm z WIG20, które wróciły do łask inwestorów efektownie drożejąc na fali powyborczego optymizmu. Największe zyski zapewniły portfelom przede wszystkim efektownie drożejące akcje wybranych średnich i małych firm, które pod względem stóp zwrotu za 2023 r. znalazły się w ścisłej czołówce najmocniej drożejących walorów w swoich segmentach, jak Budimex i Auto Partner (mWIG40) czy Rainbow Tours, Synektik i Agora (sWIG80), wśród których nie brakowało nawet trzycyfrowych stóp zwrotu w 2023 r. Po raz kolejny eksperci pokazali, że odpowiednia selekcja przynosi bardzo dobre rezultaty.
Efektowne zyski z portfeli
Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach 2023 r. wyniosła nieco ponad 50 proc. i była aż o prawie 14 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG, który zanotował najlepszy roczny wynik od kilkunastu lat, zyskując ponad 36 proc. Który zespół analityków najlepiej typował w 2023 roku? Wyczyn sprzed roku powtórzyli analitycy DM BDM, po raz drugi z rzędu zostawiając konkurentów za plecami. Mogą się pochwalić efektowną, ponad 113-proc. stopą zwrotu z portfela. Za nimi uplasowali się eksperci BM Banku Millennium, których zeszłoroczne inwestycje przyniosły prawie 80 proc. zysku. W pierwszej trójce znaleźli się również analitycy z BM BNP Paribas Bank Polska, którzy zwiększyli swój stan posiadania o ponad 50 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przez co dali się wyprzedzić rynkowi.