Małe spółki na dobry początek 2024 roku

W zakończonym roku koniunktura na warszawskiej giełdzie sprzyjała zarabianiu, co sprawiło, że portfele ekspertów mogą się pochwalić efektownymi stopami zwrotu. W których spółkach pokładają największe nadzieje w perspektywie najbliższego miesiąca?

Publikacja: 03.01.2024 21:00

Małe spółki na dobry początek 2024 roku

Foto: Adobestock

Za nami wyjątkowo udany rok dla warszawskiej giełdy, w którym WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów (wynosi aktualnie ponad 79 tys. pkt), wypracowując ponad 36 proc. wzrostu. Z kolei indeks największych spółek WIG20 zyskał niemal 31 proc. Co istotne, hossa objęła swoim zasięgiem niemal cały szeroki rynek, pozwalając dużej grupie posiadaczy akcji wypracować solidne zyski z akcji. Skorzystały na niej także biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2023 r., wypracowując wysokie stopy zwrotu z portfeli.

Mniejsze spółki pozwoliły sowicie zarobić

Kluczem do ponadprzeciętnych zysków portfeli okazała się umiejętność wyszukiwania najlepszych okazji na wzrostowym rynku. Typujący początkowo stawiali przede wszystkim na mniejsze spółki, w pełni korzystając z hossy w tym segmencie w trakcie bardzo udanego dla nich pierwszego półrocza . W II połowie roku natomiast łaskawiej spojrzeli na akcje większych firm z WIG20, które wróciły do łask inwestorów efektownie drożejąc na fali powyborczego optymizmu. Największe zyski zapewniły portfelom przede wszystkim efektownie drożejące akcje wybranych średnich i małych firm, które pod względem stóp zwrotu za 2023 r. znalazły się w ścisłej czołówce najmocniej drożejących walorów w swoich segmentach, jak Budimex i Auto Partner (mWIG40) czy Rainbow Tours, Synektik i Agora (sWIG80), wśród których nie brakowało nawet trzycyfrowych stóp zwrotu w 2023 r. Po raz kolejny eksperci pokazali, że odpowiednia selekcja przynosi bardzo dobre rezultaty.

Efektowne zyski z portfeli

Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach 2023 r. wyniosła nieco ponad 50 proc. i była aż o prawie 14 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG, który zanotował najlepszy roczny wynik od kilkunastu lat, zyskując ponad 36 proc. Który zespół analityków najlepiej typował w 2023 roku? Wyczyn sprzed roku powtórzyli analitycy DM BDM, po raz drugi z rzędu zostawiając konkurentów za plecami. Mogą się pochwalić efektowną, ponad 113-proc. stopą zwrotu z portfela. Za nimi uplasowali się eksperci BM Banku Millennium, których zeszłoroczne inwestycje przyniosły prawie 80 proc. zysku. W pierwszej trójce znaleźli się również analitycy z BM BNP Paribas Bank Polska, którzy zwiększyli swój stan posiadania o ponad 50 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przez co dali się wyprzedzić rynkowi.

W samym grudniu, w którym rodzime indeksy kontynuowały rajd, najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków DM BDM. Miesiąc ten zamknęli wynikiem prawie 8 proc. na plusie. Wyprzedzili przedstawicieli BM BNP Paribas i Noble Securities, którzy mogą się pochwalić stopami zwrotu na poziomie odpowiednio o 6,8 i 6,7 proc. Średni wynik wszystkich portfeli wyniósł 6,4 proc. na plusie i był nieznacznie lepszy od WIG, który w tym samym czasie zanotował 5,7 proc. zwyżki.

Noworoczne roszady

Mając na uwadze kolejną, 11. już edycję portfeli fundamentalnych, eksperci nie rezygnują z poszukiwań atrakcyjnych spółek o silnych fundamentach. Na kogo postawili w styczniu?

Analizując ich propozycje, można zauważyć, że przychylnie patrzą na małe spółki indeksu, zwiększając ich udział w portfelach, choć po silnych zwyżkach z minionego roku coraz trudniej jest znaleźć na rynku atrakcyjnie wyceniane fundamentalne „perełki”. Za mniejszymi spółkami zdaje się jednak przemawiać wzmożona w ostatnich tygodniach aktywność krajowych TFI i inwestorów indywidualnych, co dobrze świadczy o potencjale tej części rynku. Ich uwagę zwróciły nieco mniej ostatnio rozchwytywane walory OT Logistics czy Pekabeksu. Jednocześnie nie zrezygnowali całkowicie z okazji, jakie można znaleźć w indeksie WIG20, gdzie szansy za zyski upatrują przede wszystkim w bardzo atrakcyjnie wycenianych akcjach Orlenu. Równocześnie mocno ograniczyli ekspozycję na banki, których papiery w ostatnich miesiącach mocno drożały.

Co dalej z hossą?

Rozczarowujący początek roku na warszawskiej giełdzie, na którą zawitała korekta, skłania do pytania, czy można oczekiwać kontynuacji dobrej passy krajowych indeksów w najbliższych miesiącach? W ocenie analityków na razie nie ma większych powodów do niepokoju. – Na razie kosmetyczna korekta na rynku akcyjnym po dwóch miesiącach solidnego wzrostu nie powinna być zaskoczeniem dla nikogo. Była ona oczekiwana z tego względu, że rynek oczekuje zdecydowanie więcej, niż zapowiedział Fed. To ile faktycznie obniżek będzie i kiedy się rozpoczną, będzie więc zależało od publikowanych danych. Jeśli skala korekty będzie ograniczona, stanie się tylko dowodem siły rynków – uważa Rafał Sadoch, analityk BM mBanku. Podkreśla, że długoterminowe perspektywy krajowego rynku akcji pozostają dobre. – Rok 2023 był bardzo udany dla rynków akcji i nie inaczej powinno być w 2024 r. Podobnie dla krajowego rynku, który zyskiwał relatywnie lepiej od innych i w najbliższych miesiącach powinien dalej nadrabiać zaległości.

Czytaj więcej

WIG-owi nie zostało zbyt wiele miejsca do kontynuacji zwyżek

GG Parkiet

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na styczeń 2024 r.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Pepco | Wykorzystujemy bardzo mocne wzrosty z ostatnich dwóch miesięcy.

Quercus TFI | Spółka jest nadal jednym z naszych faworytów z obszaru finansowego. Jednocześnie jednak ograniczyliśmy ekspozycję portfela na ten obszar.

Ten Square Games | Wykorzystujemy wzrosty z ostatnich okresów.

Wchodzą do portfela:

Kino Polska | Spółka jest obecnie handlowana na niskich mnożnikach rynkowych z wyraźnym dyskontem do grupy porównawczej. Kino Polska TV według nas jest w ciekawym momencie w związku z procesem zmian wynikających z wejścia do koncernu Vivendi (bezpośrednio do grupy Canal+). W najbliższych kwartałach spodziewamy się stabilizacji wyników w kluczowym segmencie, czyli FilmBox. Jednocześnie liczymy na odczuwalną poprawę wyników w Stopklatka oraz Zoom TV.

Pekabex | Spółka ma ciekawą ekspozycję na potencjalne wzmocnienie społecznego/samorządowego segmentu rynku mieszkaniowego w Polsce. Istotnej poprawy przychodów z prefabrykacji i usług budowlanych oczekujemy już w 2025 r., co w połączeniu z nadal istotnym wkładem deweloperki powinno pozwolić na wyraźną poprawę wyników.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

CCC | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Polimex-Mostostal | Relatywnie niska wycena na tle innych spółek budowlanych, szansa na pozytywne zmiany w komunikacji z inwestorami po prawdopodobnych zmianach we władzach spółki.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Alior Bank, Dom Development, mBank, PKO BP | Wymiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Wchodzą do portfela:

Orlen | Jedna z najtańszych spółek na GPW głównie z powodu politycznego obciążenia, które nie zniknie całkowicie, ale z dużą szansą na istotne ograniczenie.

OT Logistics | Po publikacji wyników za III kwartał 2023 r. kurs spółki zniżkował o 27 proc., co nie jest w naszej ocenie zasadne, gdyż akcje spółki należą do najtańszych walorów notowanych na krajowej giełdzie.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Pepco | Zmiana struktury portfela; realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

OT Logistics | Przy atrakcyjnych wskaźnikach fundamentalnych i dynamicznym tempie wzrostu w 2023 roku, akcje OT Logistics wydają się długoterminowym zakładem o wzrost znaczenia polskich portów i logistyki. Akcje weszły w korektę, odkąd zaczęła się giełdowa euforia, trwająca od końcówki października i oczekujemy, że przy wciąż pozytywnych nastrojach rynku walory mogą dążyć do wyrównania tej luki.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. jim

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty