Korekta nie taka straszna dla portfeli fundamentalnych

We wrześniu wiele spółek nie spełniło pokładanych w nich nadziei, co znalazło odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli typowanych przez ekspertów na naszych łamach. Sporo firm wypadło z łask, a ich miejsce zajęły inne, głównie z WIG20 i mWIG40.

Publikacja: 03.10.2023 21:00

Korekta nie taka straszna dla portfeli fundamentalnych

Foto: Adobestock

Notowania spółek z warszawskiej giełdy drugi miesiąc z rzędu były pod presją podaży i w większości korygowały zwyżki wypracowane wcześniej w tym roku. Jednak część ekspertów uczestniczących w naszej rywalizacji poradziła sobie na tym trudnym rynku i zakończyła wrzesień z zyskami na koncie.

Korekta straszy na rynkach akcji

Głównym wyzwaniem dla krajowych indeksów było w ostatnich tygodniach ochłodzenie nastrojów na globalnych rynkach akcji. To głównie przez nie korekta na GPW nabrała tempa. Na niekorzyść handlujących w Warszawie przemawiały też czynniki lokalne, m.in. zaskakujące cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (które negatywnie wpływa m.in. na perspektywy wyników banków) oraz zbliżające się wybory parlamentarne, rodzące niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał i całe półrocze, który obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne niespodzianki, co znajdowało odzwierciedlenie w notowaniach firm.

– Krajowy rynek akcji spada aktualnie w ślad za światowymi giełdami – wskazuje Seweryn Masalski, dyrektor inwestycyjny w MM Prime TFI. – Zarówno w Polsce, jak i za granicą obserwujemy jednocześnie silny wzrost rentowności obligacji. Sytuacja trochę przypomina bessę z 2022 r. Pod wieloma względami jednak jest lepsza niż wtedy. Inflacja ewidentnie przestała rosnąć i rozmawiamy teraz głównie o tym, jak długo banki centralne będą musiały utrzymywać stopy procentowe na wysokim poziomie, a nie jak bardzo będą musiały je podnosić. Poza tym gospodarki ewidentnie dobrze funkcjonują przy tych warunkach monetarnych – rynek pracy jest wciąż bardzo silny. Jeśli nie dojdzie to załamania w którymś segmencie rynku, to spodziewam się, że w IV kwartale trend zmieni kierunek na wzrostowy – uważa Masalski. W jego ocenie wynik wyborów w Polsce niekoniecznie będzie istotnym punktem zwrotnym dla krajowego rynku akcji. – Obie główne partie aktualnie przyznają, że spółki Skarbu Państwa nie powinny się kierować tylko zyskiem. Istotnym czynnikiem jest kształtowanie się inflacji. W razie jej gwałtownego spadku mogą ucierpieć banki przez spadek marży odsetkowej, inne sektory zaś powinny zyskiwać, a szczególnie sektor sprzedaży detalicznej – wyjaśnia ekspert.

Duże firmy wracają do łask

Przecena z ostatnich dwóch miesięcy skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku, a to przełożyło się na spore roszady w portfelach na październik. O ile przed miesiącem eksperci raczej pomijali spółki z WIG20, o tyle teraz właśnie w papierach krajowych potentatów pokładają nadzieje na zyski w najbliższych tygodniach. To tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na krajowym rynku akcji. Po solidnej wyprzedaży, która dotyczyła blue chips w trakcie obecnej korekty, wyceny niektórych przedstawicieli tego segmentu okazały się na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nich kandydatów do odbicia. Do łask wróciły m.in. walory Cyfrowego Polsatu, które w ostatnich miesiącach szukały dna. Swoich zwolenników mają także Allegro i KGHM.

Eksperci przychylniejszym okiem spojrzeli także na największe banki, jak PKO BP i Pekao, za którymi przemawiają m.in. bardzo atrakcyjne wyceny.

Nie zabrakło też ciekawych propozycji z szerokiego rynku akcji, wśród których przeważały z spółki o średniej kapitalizacji – z mWIG40. W gronie październikowych faworytów znaleźli się też deweloperzy mieszkaniowi. Akcje spółek z tej branży przynoszą w tym roku dwu-, a nawet trzycyfrowe stopy zwrotu, a sektorowy indeks WIG-nieruchomości od stycznia zyskał prawie 45 proc.

Eksperci najwyraźniej wychodzą z założenia, że wciąż jest miejsce na kontynuację zwyżek. Podkreślają, że wsparciem dla wyników deweloperów jest stabilizacja stawek podwykonawców oraz cen materiałów, a perspektywy wzrostu sprzedaży wyglądają optymistycznie. Branża deweloperska wskazuje także na ożywienie popytu na nowe mieszkania w związku z rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Wsparciem są także spadające stopy procentowe. W październikowych portfelach ekspertów znalazło się miejsce dla najważniejszych graczy z tej branży, jak Dom Development czy Develia.

Na celowniku znalazły się także spółki z innych sektorów, które błysnęły osiągnięciami w sezonie publikacji wyników za drugi kwartał. Pokazał on, że mimo słabszej koniunktury gospodarczej nadal nie brakuje firm, które są w stanie pozytywnie zaskakiwać swoimi wynikami. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli takich spółek jak m.in. Auto Partner, cyber_Folks, Kruk, Neuca czy Śnieżka.

Korekta zabrała tylko niewielką część zysków

Eksperci uczestniczący w naszych typowaniach udowodnili we wrześniu, że można zarabiać – lub przynajmniej udanie bronić wypracowanych wcześniej zysków – nawet w okresie słabszej koniunktury na rynku. Kluczem do tego była odpowiednia selekcja firm w portfelach.

Uśredniona wrześniowa stopa zwrotu ze wszystkich portfeli wyniosła co prawda 1,4 proc. na minusie, ale była wyraźnie lepsza od wyników szerokiego rynku.

WIG stracił bowiem w ciągu miesiąca około trzy razy więcej – 4,4 proc. Eksperci od fundamentów okazali się również lepsi w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu” z analitykami technicznymi. Portfel stworzony przez tych drugich wrzesień zakończył 3,8 proc. pod kreską (podsumowaliśmy go we wtorkowym „Parkiecie”).

We wrześniu najbardziej odporne na zawirowania okazały się portfele analityków BM Banku Millennium i DM XTB. Przyniosły one dodatnie stopy zwrotu na poziomach odpowiednio 2,8 proc. i 0,4 proc. Pozostali uczestnicy zakończyli miesiąc pod kreską, ale trzeba podkreślić, że wszystkie portfele zanotowały mniejszą stratę od szerokiego rynku, czyli wspomnianych 4,4 proc.

Nadal bardzo okazale prezentują się wyniki portfeli liczone od początku 2023 r. Po trzech kwartałach rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na pozycji lidera utrzymali się analitycy DM BDM – od początku roku ich giełdowe inwestycje przyniosły stopę zwrotu ponad 67 proc. Dzięki wrześniowemu wynikowi dystans do lidera zmniejszyli analitycy BM Banku Millennium, którzy mają po wrześniu na koncie 61 proc. zysku. W pierwszej trójce znajdują się również eksperci z BM BNP Paribas Bank Polska z wynikiem ponad 26 proc.

Łącznie od początku tego roku portfele fundamentalne ekspertów uczestniczących rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie prawie 30 proc. To wynik aż o ponad 16 pkt proc. lepszy od WIG-u, który w tym samym okresie zyskał 13,8 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

DM BDM

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Miraculum | Zmiana struktury portfela.

Selena | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

Cyfrowy Polsat | Oceniamy, że skala przeceny z ostatnich miesięcy zachęca do zaakcentowania tematu. Zakładamy, że w kolejnych kwartałach odczyty kwartalne w ujęciu rok do roku mogą wskazać na stopniową poprawę w podstawowym biznesie telekomunikacyjnym.

XTB | Wykorzystujemy przecenę walorów XTB, która rozpoczęła się po informacji o działaniach regulatora na rynku hiszpańskim. Spółka jest beneficjentem potencjalnie podwyższonej zmienności na rynkach światowych w ostatnim kwartale tego roku. Liczymy na wysoką rentowność kolejnej dywidendy.

BM BNP Paribas

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Wirtualna Polska | Zamiana na bardziej perspektywiczne w krótkim terminie walory.

Wittchen | Słabsze od oczekiwań wyniki za II kwartał 2023 r.

XTB | Ucinamy straty, kurs spółki może być pod presją do czasu publikacji wyników finansowych za III kwartał.

Wchodzą do portfela:

Cyber Folks | Bardzo dobre wyniki za II kwartał, a obecne tempo wzrostu powinno być kontynuowane w dalszych okresach.

Dom Development | Pozytywnie oceniamy sektor deweloperski, zwiększamy ekspozycję po ostatniej korekcie.

Neuca | Pozytywnie oceniamy wyniki za II kwartał oraz perspektywy poprawy marży w segmencie hurtowym (mniejsza presja kosztów, działania regulacyjne) i rozwoju pozostałych segmentów.

DM Banku BPS

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

CD Projekt | Ponownie duża presja inwestorów grających na spadek kursu.

AmRest, Mostostal Zabrze, Tauron, Unibep | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Auto Partner | Notowania poruszają się w trendzie wzrostowym, którego potencjał według naszej oceny nie został jeszcze wyczerpany.

KGHM | Spółka relatywnie tania, dodatkowym argumentem jest spodziewane odbicie cen miedzi.

Śnieżka | Zakładamy, że najtrudniejszy okres spółka ma już za sobą, a rosnące marże przełożą się na wzrost notowań.

Wawel | Spółka wchodzi w najlepszy kwartał pod względem sprzedaży.

BM Banku Millennium

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

BiomaXima, Kino Polska | Wymiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

IMS | Realizacja zysku.

Wchodzą do portfela:

Develia, Dom Development | W obu przypadkach argumentami są wysoka sprzedaż mieszkań, dobre wyniki finansowe, w planach oferta mieszkań na kolejne kwartały i na dodatek bogate banki ziemi.

Shoper | Dynamicznie rosnąca spółka działająca na atrakcyjnym rynku e-commerce, generująca dobre wyniki, a dane za miesiące wakacyjne już wskazują, że III kwartał będzie równie udany co poprzedni.

Noble Securities

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Dino, Grenevia, Photon Energy, PlayWay, Toya | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Allegro | Wskaźniki C/Z na lata 2023 i 2024 odpowiednio na poziomach 40x i 24x, pozytywna wymowa wyników za II kwartał oraz sprzyjające perspektywy na kolejne kwartały.

Cyfrowy Polsat | Wskaźniki C/Z na 2023 i 2024 odpowiednio 30x i 16,3x, beneficjent obniżek stóp procentowych.

Pekao | Wycena C/WK 2024 to 0,92x, stopa oczekiwanej dywidendy na 2024 r. wynosi 11,3 proc.

PKO BP | Wycena C/WK na 2023 i 2024 na poziomach odpowiednio 1x i 0,93x, oczekiwane stopy dywidendy za lata 2023 i 2024 wynoszą 6,3 proc. i 7,8 proc.

DM XTB

GG Parkiet

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na październik.

Wchodzi do portfela:

Kruk | Spółka jest jednym z liderów w sektorze windykacyjnym, znajduje się obecnie w ciekawym miejscu biznesu. Dynamika gospodarcza na świecie, a tym samym w Polsce, spowalnia, co o włos grozi wzrostem napięć na rynku długu oraz większą liczbą wniosków windykacyjnych. Spółka ta oczywiście powinna bezpośrednio korzystać z takiego otoczenia makro. Pierwsze dwa kwartały dla spółki były bardzo dobre, Kruk w ujęciu kwartalnym notował wzrost wyników operacyjnych. Elementem zagrożenia mogą być wybory parlamentarne, które bardzo często wiązały się w przeszłości ze stymulacją gospodarki, wzmacniającą tym samym kondycję dłużników na rynku.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji