Portfele fundamentalne skorzystały z odbicia cen akcji

Poprawa giełdowej koniunktury w Warszawie przyniosła spore zyski naszym portfelom w kwietniu, ale tym razem szeroki rynek poradził sobie lepiej. Czy typy na maj pozwolą na podtrzymanie dobrej passy portfeli?

Publikacja: 07.05.2023 17:22

Portfele fundamentalne skorzystały z odbicia cen akcji

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zakończony niedawno miesiąc okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji z warszawskiego parkietu. Po dwóch spadkowych miesiącach z rzędu w końcu na krajowym rynku inicjatywę przejęli kupujący. Dla indeksu WIG był to najlepszy tegoroczny miesiąc pod względem stopy zwrotu.

Wiosna zawitała na giełdę

Dzięki poprawie nastrojów na globalnych rynkach w kwietniu polskie akcje wróciły do łask inwestorów, w wyniku czego krajowe indeksy znalazły się na nowych tegorocznych szczytach. Co istotne, zwyżki objęły swoim zasięgiem szeroki rynek akcji, nie wyłączając spółek z indeksu WIG20, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Typy ekspertów do majowych portfeli

Wytypowane przed miesiącem spółki w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry, dlatego postanowili potrzymać je nieco dłużej w portfelu. Tym samym w maju do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło.

Typujący najwyraźniej wychodzą z założenia, że wybrane wcześniej spółki nadal są względnie tanie i na tyle atrakcyjne, że wciąż mają potencjał kontynuowania odbicia w górę. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one głównie z chęci zrealizowania zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfeli. Dlatego z ich składu wypadły akcje firm, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić. Ich miejsce zajęły nowe i bardziej obiecujące spółki.

Szansy na zarobek nasi eksperci upatrują przede wszystkim w spółkach, których cena akcji nie ma pokrycia w solidnych fundamentach i perspektywie poprawy zysków. Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za I kwartał (większość spółek dopiero pochwali się osiągnięciami), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które przekonały ich solidnymi wynikami finansowymi lub dają nadzieję, że takie rezultaty wkrótce pokażą.

Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Na przychylność typujących mogły też liczyć spółki mające w planach wypłatę dywidendy. Do tej pory już kilkadziesiąt spółek wyszło z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2022 rok, a wiele innych skłania się ku jej wypłacie. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Czytaj więcej

Silne spółki pozostają w kręgu zainteresowania

Więcej okazji z szerokiego rynku

Tym razem nieco mniejszym zainteresowaniem typujących cieszyły się duże spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20. Z łask wypadły akcje PKN Orlen, Dino i Cyfrowego Polsatu, natomiast wśród nowych propozycji znalazł się tylko Bank Pekao. Jednocześnie pojawiło się trochę ciekawych propozycji z szerokiego rynku.

W maju swoją szansę dostało sporo spółek o średniej kapitalizacji z indeksu mWIG40, które w tym roku nie były jeszcze obecne w portfelach, jak Neuca, Wirtualna Polska czy Tauron. Obecność tej ostatniej może być nieco zaskakująca, ponieważ notowania spółek energetyczne w ciągu ostatniego roku częściej rozczarowywały posiadaczy ich akcji. Zdaniem DM BDM mocno przecenione walory spółek z sektora mogą być jednak okazją. – Oczekujemy zmiany nastawienia rynku do segmentu WIG-energia. W takim pozytywnym scenariuszu spółka jest dla nas tematem pierwszego wyboru z uwagi na swoją strukturę aktywów – przekonują eksperci.

W portfelach na maj nie zabrakło także miejsca dla spółek, które zostały już wcześniej zauważone przez typujących, jak Eurocash, STS Holding czy Ten Square Games.

Z kolei wśród maluchów z sWIG80 do grona majowych faworytów dołączyły akcje Wittchena, Votum i Synektika. Nowością w portfelach są walory tej ostatniej. Może to być nieco zaskakujące, że nie nastąpiło to już wcześniej, bo akcje producenta radiofarmaceutyków i dostawcy zaawansowanych rozwiązań dla medycyny radzą sobie w tym roku znakomicie. Spółka już zdążyła podwoić swoją wartość. Motorem wzrostu kursu jest dużo większa od spodziewanej sprzedaż robotów da Vinci, co znajduje odzwierciedlenie w szybko rosnących przychodach, a w planach spółki jest realizacja kolejnych zamówień. Synektik może się także pochwalić znaczącym wzrostem powtarzalnych przychodów ze świadczenia usług (serwisowych, gwarancyjnych, IT) oraz sprzedaży zużywalnych instrumentów i akcesoriów do urządzeń medycznych.

Ścisk w czołówce

Prawie wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystały sprzyjającą koniunkturę, choć tym razem nie były w stanie pokonać szerokiego rynku. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli wyniósł nieco ponad 6 proc., podczas gdy WIG zyskał 7,4 proc. Kwietniowy wynik analityków, choć efektowny, okazał się również słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w piątkowym „Parkiecie”. Eksperci od analizy wykresów w pełni wykorzystali lepsze nastroje na rynku i zarobili aż 9 proc.

W kwietniu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z BM Banku Millennium, którzy pokazali, że w tej edycji portfeli będą się liczyć w walce o zwycięstwo. Ich kwietniowe inwestycje pozwoliły na wypracowanie ponad 10 proc. zysku.

Wyprzedzili analityków Noble Securities, którzy zwiększyli stan portfela o prawie 8 proc. W pierwszej trójce znalazł się też portfel DM BDM, z rezultatem 7,5 proc. na plusie. Najmniej powodów do zadowolenia mają analitycy DM XTB, którzy jako jedyni w kwietniu znaleźli się pod kreską.

Wyniki kwietniowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu portfeli liczonych od początku roku. Po czterech miesiącach zaciętej rywalizacji na prowadzenie wysunęli się analitycy DM Millennium Banku, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą ponad 32 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest ponad 30 proc. na plusie. Na trzecią pozycję z pierwszej spadli analitycy z DM Banku BPS, ale wciąż pozostają w grze, jeśli chodzi o walkę o czołowe lokaty, będąc 29,9 proc. na plusie.

Łącznie od początku 2023 roku portfele ekspertów biorących udział w rywalizacji mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 20,1 proc. To wynik aż o 10,6 pkt proc. lepszy od wyniku szerokiego indeksu WIG, który w tym samym czasie znalazł się 9,5 proc. na plusie.

Opinia

Duże spółki wróciły na radary inwestorów zagranicznych

Sobiesław Kozłowski dyrektor departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

W ostatnich tygodniach do indeksu sWIG80, który aktualnie w ujęciu rocznym jest już na blisko 14-procentowym plusie, dołączył WIG20. Rajd dużych spółek był co do skali zaskakujący i wyprowadził indeks ponad szczyt ze stycznia 2023 roku. Zwyżka notowań krajowych blue chips była wspierana silnym umocnieniem złotego i zejściem notowań dolara poniżej 4,15 zł, co było konsekwencją wyjścia EUR/USD powyżej poziomu 1,10. Kontrariańskim ostrzeżeniem jest przewaga byków nad niedźwiedziami wg badania SII, przy czym dopóki złoty czy euro nie zanegują trwającego umocnienia, to czynnik walutowy będzie wspierał stronę popytową na krajowym rynku akcji. Dodam, że spadek indeksu strachu globalnie sprzyja wzrostowi notowań ryzykownych aktywów, jednak zwiększa wrażliwość na negatywne zaskoczenia. Z jednej strony inwestorzy mogą się cieszyć z możliwego zakończenia cyklu podwyżek przez Fed, choć nadal ujemnie nachylona krzywa rentowności amerykańskich obligacji sygnalizuje, że wkraczamy w okres dezinflacji, w którym jeszcze przeważają dobre dane makro czy wyniki spółek, ale wyzwaniem będą negatywne zaskoczenia z banków w USA czy Europie, sektora nieruchomości komercyjnych (CRE) czy generalnie sfery realnej gospodarki w środowisku wysokich stóp procentowych.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.JIM

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ CCC | Realizacja krótkoterminowych zysków.

¶ Cyfrowy Polsat | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ BNP Paribas Bank Polska | Według nas bank jest obecnie handlowany z dużym dyskontem do grupy porównawczej na GPW. Dodatkowo liczymy na dalszą poprawę sentymentu do segmentu WIG- banki.

¶ Tauron | Oczekujemy zmiany nastawienia rynku do segmentu WIG-energia. W takim pozytywnym scenariuszu spółka jest dla nas tematem pierwszego wyboru z uwagi na swoją strukturę aktywów.

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

¶ CI Games, Sygnity | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Alumetal | Widzimy potencjał wyższej ceny przy ponownym wezwaniu ze strony Norsk Hydro.

¶ Synektik | Nadspodziewanie dobra sprzedaż spółki daje potencjał dalszego wzrostu kursu.

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ Alumetal, PKN Orlen, Torpol | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ Pekao | Pozytywnie oceniamy zarówno wyniki sektora, jak i samego banku za I kwartał. Pekao podoba nam się także pod kątem proponowanej wypłaty dywidendy (stopa 3,8 proc.), małej ekspozycja na kredyty w CHF oraz atrakcyjnej wyceny (C/Z 2023 = 5,5).

¶ Wirtualna Polska | Przewidywane odbicie segmentu reklamowego w II połowie roku oraz zwiększenie ekspozycji spółki na sektor turystyczny w obliczu dobrej koniunktury powinno sprzyjać dynamice rezultatów w kolejnych kwartałach.

¶ Wittchen | Pomimo znacznego wzrostu wyników i kursu spółki widzimy dalszą przestrzeń do kontynuacji wymienionych trendów, szczególnie pod kątem ekspansji zagranicznej, inwestorzy powinni docenić także potencjał wypłacanych dywidend (tegoroczna propozycja daje stopę 8,4 proc.).

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ LW Bogdanka, Huuuge, STS Holding | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ CCC | Finalizowana emisja akcji na 500 mln zł, procedowany leasing zwrotny magazynów czy praca nad skokowym zwiększeniem finansowania zapasów faktoringiem to tzw. game changery.

¶ Neuca | Defensywna spółka z korzystną relacją zysku do ryzyka.

¶ Ten Square Games | Racjonalizacja zatrudnienia i zamknięcie nierokujących projektów zwiększają szanse na status dojnej i dywidendowej krowy.

¶ Votum | Opcja na orzeczenie TSUE dot. wynagordzenia za kapitał, którego domagały się banki od posiadaczy frankowych kredytów hipotecznych.

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ PKN Orlen, VRG | Realizacja zysków.

¶ Wittchen | Chwilowo wyczerpany potencjał ruchu zwyżkującego, realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ CDRL | Spodziewamy się pozytywnej reakcji inwestorów na dobre wyniki roczne.

¶ Eurocash | Mimo spowolnienia gospodarczego sprzedaż spółki rośnie, stąd na tle wymagającego otoczenia oczekujemy dobrych wyników za I kwartał br..

¶ STS Holding | Dane operacyjne za I kwartał br. dotyczące wartości zakładów oraz liczby nowych rejestracji napawają optymizmem.

DM XTB

Wypadają z portfela:

¶ Dino | Naszym zdaniem średnioterminowe perspektywy spółki nieco słabną, co w połączeniu z obecną wyceną, skłania nas do zamknięcia pozycji. .

¶ Grenevia | Zmiana na spółkę o lepszych perspektywach.

Wchodzą do portfela:

¶ Monnari | Mimo zdrowszej kondycji finansowej i wzrostowej dynamiki marż i przychodów spółka wciąż notowana jest ze sporym dyskontem względem wartości księgowej i z atrakcyjnym wskaźnikiem C/Z. Pozytywnie również oceniamy dynamiczną poprawę wskaźnika zwrotu z zainwestowanego kapitału w stosunku do średniego, ważonego kosztu kapitału.

Rajd akcji Wittchena przyspieszył

W kwietniu zwyżka notowań Wittchena przyspieszyła, a spółka należała do najbardziej rozchwytywanych na warszawskim parkiecie. Akcje sieci sklepów z galanterią skórzaną i walizkami zdrożały o ponad 35 proc. Inwestorów przekonały do zakupów rewelacyjne dane o sprzedaży za I kwartał – przychody grupy wyniosły 96,5 mln zł i były o 50 proc. wyższe niż rok wcześniej. W końcówce miesiąca zarząd spółki przedstawił rekomendację wypłaty sowitej dywidendy, która została entuzjastycznie przyjęta przez rynek. Do akcjonariuszy miałoby trafić ponad 60 mln zł, co oznaczałoby wypłatę 3,33 zł na akcję. Przy aktualnym kursie daje to stopę dywidendy na atrakcyjnym poziomie ponad 8 proc.

Torpol wypadł z łask inwestorów

Największą stratę przyniosła inwestycja w papiery Torpolu, które w zakończonym niedawno miesiącu nieoczekiwanie wypadły z łask inwestorów. W efekcie kapitalizacja budowlanej spółki w kwietniu stopniała o ok. 14 proc. Głównym powodem rozczarowania inwestorów była zaskakująca informacja o braku wypłaty dywidendy. Zarząd spółki zarekomendował przeznaczenie zysku netto za 2022 rok w wysokości nieco ponad 183,mln zł na kapitał rezerwowy. W ostatnich latach spółka regularnie dzieliła się zyskiem. To dodatkowo rozbudziło obawy, czy plany głównego akcjonariusza (Torpol od niedawna kontrolowany jest przez CPK), są zbieżne z interesem pozostałych akcjonariuszy.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji