W zakończonym niedawno miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały zmierzyć się z kolejną falą wyprzedaży na warszawskiej giełdzie, która zepchnęła główne indeksy w nowe tegoroczne dołki. Wstrząsem dla inwestorów okazał się kryzys bankowy wywołany obawami o stabilność amerykańskich i europejskich instytucji finansowych w związku z bankructwami kilku regionalnych banków w USA i kłopotami szwajcarskiego Credit Suisse. Najbardziej wrażliwy na globalne zawirowania był WIG20, skupiający największe spółki, ale dzięki odbiciu notowań w końcówce miesiąca straty udało się ograniczyć. Marcowe zawirowania na rynku akcji znalazły jednak odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli.
Duże spółki wracają do łask
Przecena, jakiej w minionym miesiącu doświadczyły przede wszystkim największe spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na kolejny miesiąc doszło do istotnych zmian. O ile przed miesiącem chętnie pomijali oni największe spółki, o tyle teraz właśnie w papierach krajowych potentatów pokładają nadzieje na poprawę wyników swoich portfeli, a których udział w portfelach fundamentalnych był dotąd znikomy. To tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na krajowym rynku akcji.
Po solidnej wyprzedaży z minionego miesiąca wyceny rynkowe niektórych dużych firm okazały się na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nich kandydatów do odbicia, na których warto postawić w kwietniu. Na ich celowniku znalazły się walory CCC, Cyfrowego Polsatu, Dino, JSW i PKN Orlen, które dołączyły do obecnych już w portfelach CD Projektu, Orange i KGHM. W tym gronie najwięcej zwolenników miał Cyfrowy Polsat, za którym przemawiają wyniki i niska wycena. – Wstępne wyniki IV kwartału 2022 r. wypadły powyżej oczekiwań, jest to defensywna spółka, choć mocno zadłużona, tak nisko jak obecnie nie była notowana od 2013 roku – wskazują eksperci Noble Securities. Jednocześnie typujący nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. Jednym z faworytów w tym gronie jest VRG, który przekonał ekspertów poprawiającymi się wynikami i stabilnymi fundamentami. Odzieżowo-jubilerska spółka ma potencjał do kontynuacji pozytywnego trendu w przychodach, a przy tym jest atrakcyjnie wyceniana, choć rynek zdaje się nie doceniać jej atutów. W ostatnich miesiącach jej notowania raczej rozczarowywały.