Eksperci łaskawszym okiem spojrzeli na firmy z WIG20

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne sprawdziły się w minionym miesiącu. Dlatego część spółek poszła w odstawkę, a ich miejsce zajęła silniejsza reprezentacja dużych firm.

Publikacja: 04.04.2023 21:00

Eksperci łaskawszym okiem spojrzeli na firmy z WIG20

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

W zakończonym niedawno miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały zmierzyć się z kolejną falą wyprzedaży na warszawskiej giełdzie, która zepchnęła główne indeksy w nowe tegoroczne dołki. Wstrząsem dla inwestorów okazał się kryzys bankowy wywołany obawami o stabilność amerykańskich i europejskich instytucji finansowych w związku z bankructwami kilku regionalnych banków w USA i kłopotami szwajcarskiego Credit Suisse. Najbardziej wrażliwy na globalne zawirowania był WIG20, skupiający największe spółki, ale dzięki odbiciu notowań w końcówce miesiąca straty udało się ograniczyć. Marcowe zawirowania na rynku akcji znalazły jednak odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli.

fot. k. skłodowski

Duże spółki wracają do łask

Przecena, jakiej w minionym miesiącu doświadczyły przede wszystkim największe spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na kolejny miesiąc doszło do istotnych zmian. O ile przed miesiącem chętnie pomijali oni największe spółki, o tyle teraz właśnie w papierach krajowych potentatów pokładają nadzieje na poprawę wyników swoich portfeli, a których udział w portfelach fundamentalnych był dotąd znikomy. To tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na krajowym rynku akcji.

Po solidnej wyprzedaży z minionego miesiąca wyceny rynkowe niektórych dużych firm okazały się na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nich kandydatów do odbicia, na których warto postawić w kwietniu. Na ich celowniku znalazły się walory CCC, Cyfrowego Polsatu, Dino, JSW i PKN Orlen, które dołączyły do obecnych już w portfelach CD Projektu, Orange i KGHM. W tym gronie najwięcej zwolenników miał Cyfrowy Polsat, za którym przemawiają wyniki i niska wycena. – Wstępne wyniki IV kwartału 2022 r. wypadły powyżej oczekiwań, jest to defensywna spółka, choć mocno zadłużona, tak nisko jak obecnie nie była notowana od 2013 roku – wskazują eksperci Noble Securities. Jednocześnie typujący nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. Jednym z faworytów w tym gronie jest VRG, który przekonał ekspertów poprawiającymi się wynikami i stabilnymi fundamentami. Odzieżowo-jubilerska spółka ma potencjał do kontynuacji pozytywnego trendu w przychodach, a przy tym jest atrakcyjnie wyceniana, choć rynek zdaje się nie doceniać jej atutów. W ostatnich miesiącach jej notowania raczej rozczarowywały.

13,2 proc.

tyle wyniosła uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych za trzy miesiące 2023 r.

Na celowniku znalazły się również walory XTB. Broker nie tylko wypracowuje solidne zyski będące wynikiem dużej zmienności na rynkach i stale rosnącej bazy klientów, ale również chętnie dzieli się nimi, wypłacając solidne dywidendy. Marcowa korekta notowań spółki może być więc dobrą okazją do zakupu. – Wykorzystujemy obecną korektę kursu do dodania do portfela, podoba nam się tempo akwizycji klientów na początku roku oraz potencjał dywidendowy spółki – argumentują analitycy BM BNP Paribas.

3,4 proc.

wyniosła stopa zwrotu najzyskowniejszego portfela w marcu, wytypowanego przez analityków BM BNP Paribas.

Na przychylność ekspertów mogą także liczyć spółki, dla których wysoka inflacja stwarza dogodne warunki do poprawy przychodów i zysków, czego przykładem mogą być Auto Partner czy Dino.

Wyniki i dywidendy pod lupą

Kluczową rolę w decyzjach typujących odegrał będący już prawie na finiszu sezon publikacji raportów z wynikami za IV kwartał 2022 r. Pojawiło się całkiem sporo firm, które zanotowały mocną poprawę i wypadły powyżej oczekiwań ekspertów. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli m.in. Cyfrowego Polsatu, Dino czy STS Holding. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Uwagę zwróciły też dywidendy. W ostatnim czasie wiele spółek przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. Ten sezon wypłat z zysków zapowiada się bardzo obiecująco, ponieważ w 2022 roku sporo spółek znacząco poprawiło swoje wyniki. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może w wielu przypadkach stanowić przekonujący argument dla inwestorów.

Czytaj więcej

Analitycy techniczni zostawili rynek w tyle

Marzec nie dla wszystkich udany

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Ich marzenia o łatwych zyskach pokrzyżowała kolejna fala spadków. Większość ekspertów jednak poradziła sobie w tych trudnych warunkach, wypracowując dodatnie stopy zwrotu z portfeli. W tych mało sprzyjających warunkach rynkowych uśredniona stopa zwrotu z wszystkich sześciu portfeli w zakończonym miesiącu wypadła minimalnie pod kreską. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była jednak i tak nieco lepsza niż wynik szerokiego rynku – WIG w ubiegłym miesiącu stracił 2,6 proc. Równocześnie wynik ekspertów od fundamentów wypadł nieco słabiej na tle portfela technicznego, który podsumowywaliśmy we wtorkowym wydaniu, a który skończył marzec 2 proc. na plusie.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z BM BNP Paribas. W marcu zwiększyli stan posiadania o ponad 3,4 proc., wyprzedzając BM Banku Millenium i DM BDM, których inwestycje w ciągu miesiąca przełożyły się odpowiednio na 2,9 proc. i 1,3 proc. zysku. Natomiast najmniej powodów do zadowolenia mają eksperci Noble Securities, których portfel zanotował stratę wynoszącą 4,5 proc.

Choć tegoroczne miesiące były bardzo burzliwe dla posiadaczy akcji, to bilans pierwszego kwartału wypada pozytywnie dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Po trzech miesiącach tegorocznej rywalizacji na prowadzeniu wciąż utrzymują się specjaliści z DM banku BPS, wypracowując 23-proc. stopę zwrotu z portfela, ale ich przewaga nad rywalami stopniała. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na blisko 21 proc. zysku. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z BM Banku Millennium z wynikiem prawie 20 proc.

Łącznie od początku 2023 roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji wypracowały średnią stopę zwrotu wynoszącą nieco ponad 13,2 proc. To wynik o ponad 11 pkt proc. lepszy od wyniku szerokiego indeksu WIG, który w tym samym okresie zanotował zaledwie 2 proc. wzrostu.

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Ciech | Realizacja zysków.

¶ Huuuge | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ CCC | Liczymy na poprawę sentymentu do spółki wraz z poprawą profilu risk/return.

¶ Cyfrowy Polsat | Liczymy na poprawę sentymentu do spółki. Czekamy na odważniejsze ruchy cennikowe w usługach telekomunikacyjnych.

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ Eurocash | Realizacja zysków.

¶ Selvita | Rozczarowujące wyniki za IV kwartał 2022 r. i prognozy na I kwartał mogą spowodować przejściowe słabsze zachowanie się kursu akcji, zamieniamy więc na bardziej atrakcyjne podmioty.

Wchodzą do portfela:

¶ Echo Investment | Obserwujemy stopniową poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym, ponadto zapowiadana sprzedaż części projektów biurowych powinna poprawić sytuację bilansową i potencjał dywidendowy spółki.

¶ XTB | Wykorzystujemy obecną korektę kursu do dodania do portfela, podoba nam się tempo akwizycji klientów na początku roku oraz potencjał dywidendowy spółki.

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios, Ciech | Realizacja zysków.

¶ Handlowy, Onde, Pepco | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ JSW | Spodziewany się utrzymania korzystnych dla spółki warunków makroekonomicznych. Bardzo niska wycena C/Z = 0,7.

¶ PKN Orlen | Spodziewany się dobrych wyników za I kwartał br. Bardzo niska wycena C/Z = 1,9.

¶ Polimex-Mostostal| Spodziewany się dobrych wyników i pozytywnej reakcji rynku.

¶ Wittchen | Oczekujemy dobrych wyników w sezonowo najlepszym dla spółki okresie (IV kwartał).

¶ VRG | Oczekujemy dobrych wyników w sezonowo najlepszym dla spółki okresie (IV kwartał).

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

¶ Alumetal, Arctic Paper, Delko, Enter Air | Realizacja zysków.

¶ PKN Orlen | Zmiana na spółki o lepszych perspektywach.

Wchodzą do portfela:

¶ CI Games | Liczymy, że premiera gry „Lords of the Fallen” będzie udana, co pozytywnie wpłynie na notowania.

¶ Sunex | Wysokie ceny prądu powinny w 2023 r. podtrzymać popyt na fotowoltaikę i alternatywne źródła ciepła.

¶ Sygnity | Naszym zdaniem kurs jeszcze nie zdyskontował w pełni pozytywnego trendu poprawy wyników.

¶ VRG | Spodziewamy się bardzo dobrych wyników za IV kwartał 2022 r., czego kurs akcji jeszcze nie dyskontował.

¶ Warimpex | Spółka mocno przeceniona na bazie obaw o konfiskatę majątku w Rosji, co naszym zdaniem jest mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ Amrest, Asseco South Eastern Europe, Ferro | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Cyfrowy Polsat | Wstępne wyniki IV kwartału 2022 r. wypadły powyżej oczekiwań, defensywna spółka, choć mocno zadłużona, tak nisko jak obecnie nie była notowana od 2013 roku.

¶ STS Holding | Spółka informowała, że zainteresowanie ze strony klientów w I kwartale br. pozytywnie zaskakuje, biorąc pod uwagę wymagające otoczenie makro i porównując rok do roku, powinni zanotować w tym okresie przyrost na wszystkich kluczowych wskaźników operacyjnych (KPI).

DM XTB

Wypadają z portfela:

¶ mBank | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Ailleron | Korzystny sentyment do branży związanej z opracowywaniem sztucznej inteligencji.

¶ Artifex Mundi | Poprawiające się wyniki sprzedażowe Unsolved dają szansę na stopniową poprawę sytuacji fundamentalnej spółki.

¶ Auto Partner | Otoczenie wysokiej inflacji sprzyja poprawie wyników spółki.

¶ Dino | Korzystna sytuacja fundamentalna oraz nadal wysoka inflacja stwarza perspektywy rosnących przychodów.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. jim

Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji