Eksperci nie ustają w poszukiwaniu okazji

Spółki wytypowane przed miesiącem przyniosły solidne stopy zwrotu z portfeli. Czy ich propozycje na sierpień pozwolą na kontynuację dobrej passy i efektowne zyski?

Publikacja: 02.08.2022 21:00

Eksperci nie ustają w poszukiwaniu okazji

Foto: Adobestock

Zakończony niedawno miesiąc okazał się udany dla posiadaczy akcji z warszawskiego parkietu. Po trzech spadkowych miesiącach z rzędu z końcu na giełdzie do głosu doszli kupujący. Co ciekawe, był to dopiero drugi w tym roku miesiąc, obok marca, zakończony na plusie.

5,2 proc.

– średnia stopa zwrotu ze wszystkich lipcowych portfeli.

Lipiec przyniósł odbicie krajowych indeksów, w efekcie czego WIG po dłuższej przerwie powrócił powyżej 55 tys. pkt. Co istotne, zwyżki objęły swoim zasięgiem szeroki rynek akcji, nie wyłączając spółek z indeksu WIG20, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Przecenione spółki na celowniku

Wytypowane przed miesiącem spółki w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. To zachęciło typujących do realizacji zysków. Z kolei wśród największych rozczarowań znalazły się firmy energetyczne, które w lipcu, z wyjątkiem ZE PAK-u, nie spełniły pokładanych w nich nadziei.

Ich miejsce zajęły nowe, tańsze i w ocenie samych typujących bardziej obiecujące walory. Szansy na zarobek nasi eksperci upatrują m.in. w spółkach, których cena akcji nie ma pokrycia w solidnych fundamentach i perspektywie poprawy wyników, w czym duży udział miała tegoroczna korekta notowań. Najlepszym przykładem są ukraińskie spółki spożywcze, którym wojna mocno ograniczyła możliwości realizacji przychodów przede wszystkim z uwagi na blokadę portów nad Morzem Czarnym, przez które odbywał się eksport towarów z Ukrainy. Tymczasem całkiem niedawno pojawiła się nadzieja na ich odblokowanie, co może zmienić postrzeganie ukraińskich firm z GPW takich jak Kernel, Astarta czy Agroton. Z takiego założenie przynajmniej wychodzi część naszych typujących, którzy zdecydowali się na ich dołączenie do swoich portfeli. – Gramy pod normalizację sytuacji eksportowej płodów rolnych z Ukrainy – kwitują eksperci XTB.

Banki i miedź

W sierpniowych portfelach znalazło się nieco więcej miejsca na papiery banków, których notowania ostatnio wyraźnie zostały w tyle z uwagi na duże koszty, jakimi został obciążony sektor bankowych w wyniku wprowadzenia wakacji kredytowych dla posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych. Tymczasem część ekspertów zauważa, że dużo negatywnych informacji jest już w cenach akcji rodzimych instytucji finansowych, a ich obecne wyceny wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Dzięki odbiciu notowań miedzi typujący przypomnieli sobie o mocno przecenionych walorach KGHM. Wsparciem dla wyników są również wysokie notowania dolara. Trudno jednak wyrokować, czy zapoczątkowane w II połowie lipca odbicie utrzyma się dłużej.

Czytaj więcej

W poszukiwaniu siłaczy na słabym rynku

Beneficjenci węglowej hossy

Pozytywnie w dalszym ciągu są postrzegane spółki związane z branżą węglową, które nadal mogą liczyć na zainteresowanie inwestorów. Dobra koniunktura w postaci wysokich cen węgla, którym sprzyjają obecne problemy z dostawami rosyjskiego gazu, zapowiada dobre czasy nie tylko dla firm zajmujących się jego wydobyciem, ale także dla producentów maszyn górniczych, jak Bumech czy Famur, którzy są beneficjentami zwiększonego popytu na ich produkty. Szczególnie duże nadzieje typujący wiążą z tą ostatnią firmą, która podpisuje nowe umowy na dzierżawę maszyn po dużo wyższych stawkach, niż miało to miejsce w poprzednich latach, gdy ceny węgla oraz koniunktura w branży była słaba. Dodatkowym wsparciem dla jej wyników są także przetargi na dostawy maszyn i urządzeń poza Polskę.

– Wśród atutów spółki należy wymienić silną pozycję płynnościową i hossę w branży górniczej, co sprzyja percepcji wyników w najbliższych kwartałach – uzasadniają swój wybór analitycy Noble Securities.

Jedną z najbardziej poszukiwanych spółek była PKP Cargo, którą do portfela dołączyło trzech brokerów. Akcje firmy w lipcu nieco nieoczekiwanie wróciły do łask inwestorów, co przełożyło się na solidne zwyżki jej notowań. Zdaniem ekspertów przed spółką pojawiła się nowa szansa w postaci dodatkowych przewozów węgla zakupionego za granicą przez Węglokoks i PGE Paliwa, dając nadzieję na poprawę kondycji finansowej przewoźnika. Ponadto rynek docenił też starania nowego zarządu, który nie chce za wszelką cenę pozyskiwać nowych zleceń, ale stawia na ich odpowiednią rentowność.

Zyski z lipcowych inwestycji

Prawie wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystały sprzyjającą koniunkturę, wypracowując zyski i zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli wyniósł 5,2 proc., podczas gdy WIG zyskał 2,7 proc. Lipcowy wynik, choć efektowny, okazał się jednak słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy we wtorkowym „Parkiecie”. Eksperci od analizy wykresów w pełni wykorzystali lepsze nastroje na rynku i zarobili aż 15,7 proc.

Klasyfikacja

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM, którzy pokazali, że w tej edycji portfeli wciąż liczą się w walce o zwycięstwo. Ich lipcowe inwestycje pozwoliły na wypracowanie ponad 16 proc. zysku. Wyprzedzili analityków DM Millennium Banku, którzy zwiększyli stan portfela o prawie 8 proc. W pierwszej trójce znalazł się też portfel BM BNP Paribas, z rezultatem 4,9 proc. na plusie. Najmniej powodów do zadowolenia mają analitycy Haitong Banku, którzy jako jedyni w lipcu znaleźli się pod kreską.

Wyniki lipcowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po siedmiu miesiącach rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM Millennium Banku, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą prawie 55 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest ponad 34 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z Noble Securities – ich portfel powiększył się o ponad 8 proc. Mniej do zadowolenia mają pozostali uczestnicy rywalizacji, których portfele znalazły się pod kreską. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków poniesione straty były mniej dotkliwe niż spadek wskaźnika WIG.

Łącznie od początku 2022 roku portfele ekspertów biorących udział w rywalizacji mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie prawie 6 proc. To wynik aż o 26,6 pkt proc. lepszy od wyniku indeksu WIG, który w tym samym czasie znalazł się prawie 21 proc. na minusie.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. JIM

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Arctic Paper, Bumech, ZE PAK| Realizacja zysków.

¶ Bogdanka, Famur, JSW, KGHM, PGE, Stalprodukt| Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Astarta | Doceniamy mocne wyniki operacyjne, jakie spółka zaraportowała w I półroczu br.

¶ ATM Grupa | Wykorzystujemy niską wycenę i liczymy na dobre wyniki operacyjne w kolejnych okresach.

¶ CCC | Liczymy na dobre wyniki sprzedażowe w kolejnych okresach.

¶ Herkules | Niska wycena, trwające działania naprawcze, doceniamy wyniki podmiotu z grupy Gastel Prefabrykacja.

¶ PKP Cargo | Przed spółką perspektywa wykorzystania sprzyjającej koniunktury na rynku węgla.

Parkiet

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ Tim | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory.

¶ XTB | Realizacja zysków po świetnych wynikach za II kwartał 2022 r.

Wchodzą do portfela:

¶ PlayWay | Dobre wyniki za ostatnie dwa kwartały pokazują siłę katalogu gier spółki. Dodatkowo liczne nowe premiery oraz monetyzacja gier poprzez Xbox Game Pass i Epic Store powinny wspierać jej wyniki w kolejnych okresach. Korzyścią dla spółki jest także rosnący kurs USD/PLN.

¶ Selvita | Doceniamy dotychczasowy wzrost wyników i realizację strategii, kontynuacja obecnych trendów powinna wyróżniać spółkę na tle rynku w otoczeniu pogarszającej się koniunktury gospodarczej.

Parkiet

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ Onde | Realizacja zysków.

¶ Santander Bank Polska | Negatywne perspektywy dla branży ze względu na wysoki koszt wakacji kredytowych oraz spodziewane słabe wyniki za III kwartał.

Wchodzą do portfela:

¶ Allegro | Poprawa nastawienia do spółek z branży e-commerce.

¶ KGHM | Odbicie cen na rynku miedzi. Osłabienie złotego sprzyja stronie przychodowej. Spodziewane dobre wyniki za I półrocze.

Parkiet

Haitong Bank

Wypadają z portfela:

¶ Enea, PGE, Tauron | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ OT Logistics, PKP Cargo | Potencjalni beneficjenci zwiększonego zapotrzebowania na importowany węgiel.

Parkiet

Millennium DM

Wypadają z portfela:

¶ CEZ | Realizacja zysku.

¶ Lotos | Zamiana na akcje PKN Orlen w wyniku przejęcia.

¶ PGE | Rozczarowująca decyzja o nieskładaniu w tym roku wniosku o zmianę taryf.

Wchodzą do portfela:

¶ Budimex | Zaskakująco dobre wyniki segmentu budowlanego i szansa na poprawę w dziale odpadów.

¶ PKP Cargo | Specjalne zadanie węglowe postawione przez rząd daje nadzieje na powrót do rentowności.

¶ PKN Orlen | Zamiana akcji Lotosu w wyniku transakcji przejęcia przez płocki koncern.

Parkiet

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ Budimex, Mostostal Zabrze, Selena, Tesgas, XTB| Zamiana na atrakcyjniejsze propozycje.

Wchodzą do portfela:

¶ Alior| Dużo negatywnych informacji w cenie, C/Z '22 poniżej 4x, wzrost EuroStoxx Banks sprzyja polskim bankom.

¶ Famur | Silna pozycja płynnościowa (dług netto = -482 mln zł) i hossa w branży górniczej sprzyja percepcji wyników w najbliższych kwartałach.

¶ ING BSK| Dużo negatywnych informacji w cenie, C/Z '22 = 8x, wzrost EuroStoxx Banks sprzyja polskim bankom.

¶ KKHM | Silne odbicie notowań miedzi (wsparte impulsem kredytowym w Chinach) sprzyja spółce.

¶ mBank | Dużo negatywnych informacji w cenie, C/Z '22 = 4,2x, wzrost EuroStoxx Banks sprzyja polskim bankom.

¶ Mirbud| Spółka późno cykliczna, spadek cen materiałów sprzyja marży.

Parkiet

DM TMS Brokers

Parkiet

DM XTB (Nowy uczestnik)

Spółki do portfela na sierpień:

¶ Agroton, Astarta, Kernel | Gra pod normalizację sytuacji eksportowej płodów rolnych z Ukrainy.

¶ Bumech, Famur, Grupa Azoty, JSW | Gra pod szantaż energetyczny ze strony Rosji i w konsekwencji wzrost cen węgla.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty