Nasz gość starał się odpowiedzieć na pytanie czy pochodzenie brokera foreksowego ma znaczenie oraz na co zwracać uwagę korzystając z usług zagranicznych firm.
- Pochodzenie brokera ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim rzutuje to na ryzyka prawne. W sytuacji, w której klient zastanawia się czy ma wybrać brokera pochodzącego z Polski czy też z zagranicy przede wszystkim powinien wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria: jurysdykcję i prawo właściwe. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy klient będzie miał możliwość dochodzenia swoich roszczeń, pozywania brokera czy ewentualnego "boju" prawnego na płaszczyźnie prawa polskiego. Jednocześnie ważne jest to czy będzie to robił w Polsce czy też poza granicami – mówił Wikiera.
Jak podkreślała na rynku działa wiele zagranicznych firm na które trzeba szczególnie uważać. - Firmy działające w krajach Unii Europejskiej teoretycznie powinny dawać pewną ochronę. Z mojego, prawniczego punktu widzenia, największym problemem są firmy, które pochodzą spoza Unii Europejskiej, a które to próbują prowadzić biznes w Polsce. Głównym problemem jest weryfikacja sytuacji prawnej takich firm. Często ciężko jest uzyskać informacje od nadzorcy danej firmy, pojawiają się inne ryzyka prawne, ale przede wszystkim często pojawia się także problem wypłaty wpłaconych środków. Znamy sytuację w której polscy inwestorzy próbowali wyciągnąć wpłacone pieniądze od brokera, który był regulowany przez nadzorcę z Unii Europejskiej, ale opieszałość zarówno nadzory, jak i samego brokera doprowadziła do sytuacja, że firma zdążyła upaść, a klienci nie odzyskali wpłaconych środków. Inwestor indywidualny ponosi więc ryzyko. Oczywiście nie możne generalizować i twierdzić, że każda z firm działa w ten sposób. Są bowiem brokerzy, którzy działają rzetelnie i wywiązują się ze swoich obowiązków – podkreślał.
Odniósł się on także do kwestii regulacji obowiązujących na rynku polskim, a także na innych rynkach. Na pewno Komisja Nadzoru Finansowego jest bardzo rzetelnym nadzorcą, bardzo dokładnym, skrupulatnym i takim, który bardzo dużą wagę przykłada do ochrony klienta. Oczywiście nie wszystkie wytyczne i stanowiska, które prezentuję KNF są zgodne z oczekiwaniami brokerów. Uważam jednak, że znaczna ich część wydaje się być bardzo korzystna z punktu widzenia klienta. Wydaje mi się, że w skali Unii Europejskiej w Polsce mamy bardzo mocno chronionego klienta na rynku forex – zaznaczał.