Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 10:42 Publikacja: 02.01.2001 05:46

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

Agora

Długoterminowy obraz Agory od czasu ostatniej analizy nie uległ żadnym istotnym zmianom ? nadal uważam, iż dno na 71,2 PLN zakończyło pełną sekwencję spadkową od szczytu na 179 PLN i wobec tego oczekuję kontynuacji zwyżki co najmniej w okolice 100 PLN. Niestety mimo pozytywnego obrazu długoterminowego papier ten nie zdołał jeszcze wykształcić kolejnego impulsu wzrostowego pomimo sprzyjających warunków panujących w ostatnich tygodniach na naszym rynku. To osłabienie względem rynku widoczne jest doskonale na wskaźniku RS-Agora/WIG-20 gdzie trend spadkowy od marca minionego roku jest kontynuowany. Co gorsza ww. wskaźnik testuje obecnie poziom den z kwietnia i października minionego roku oraz jedną z wewnętrznych linii trendu spadkowego (wykres1). Dalsze osłabienie omawianego papieru względem rynku może doprowadzić do przełamania ww. wsparć i tym samym zapoczątkować kolejną ?falę osłabienia? Agory względem WIG-20. W takim przypadku o spektakularnych wzrostach omawianego papieru w najbliższej przyszłości należałoby zapomnieć. Patrząc na ww. papier w ujęciu krótkoterminowym widać, iż od lokalnego szczytu z listopada minionego roku Agora porusza się w lekko opadającym trendzie bocznym, w którym każdy ruch był do tej pory korekcyjną trójką (wykres2). Dolne ograniczenie ww. konsolidacji znajduje się obecnie w okolicach 79 PLN i stanowi pierwsze poważne wsparcie dla tego papieru. Z drugiej jednak strony każdy większy spadek Agory spowoduje przełamanie trendów wzrostowych na większości wskaźnikach impetu a to w połączeniu z wyglądem siły relatywnej może doprowadzić do głębszej przeceny z wybiciem w dół z konsolidacji włącznie. W takim przypadku możemy oczekiwać testu dna z 13 października minionego roku a z punktu widzenia typów Elliottowskich korekt wystąpienia korekty płaskiej (3-3-5) licząc od szczytu z 06/11/2000 r. Wobec powyższych faktów wydaje mi się, iż każde większe osłabienie omawianego papieru powinno stanowić sygnał do zredukowania jego obecności w naszym portfelu szczególnie jeśli nastąpią wybicia w dół na wskaźnikach impetu oraz przełamanie wsparć na sile relatywnej. Powrót do większego zaangażowania w omawiany papier może nastąpić albo w pobliżu dna z 13/10/2000 r. lub też w przypadku wybicia w górę z konsolidacji.

Netia

Od czasu mojej ostatniej analizy dotyczącej tego papieru dużo się na jego wykresie wydarzyło. Po pierwsze zamiast powtórnego testu linii głównego trendu spadkowego, jak oczekiwałem poprzednio, mieliśmy kontynuację spadków i powtórny test den z poziomu 60 PLN, które generalnie zostały obronione. Nie jestem pewien jak traktować falę spadków od szczytu z 03/11/2000 r. do dna z 04/12/2000 r. a to z tego powodu, iż dno na 60 PLN zostało naruszone (59,9 PLN) co wedle teorii powinno dyskwalifikować ww. spadek jako korektę pierwszej wzrostowej piątki z okresu 28/09/2000 ? 03/11/2000 r. Póki co jednak pozostawiam długoterminowe oznaczenia bez zmian gdyż na obecnym etapie nie widzę innego równie prawdopodobnego (wykres3). Po osiągnięciu dna na początku grudnia ubiegłego roku Netia wykonała silny ruch wzrostowy, który zdołał znacząco przełamać długoterminowy trend spadkowy co powinno być silnym sygnałem rozpoczęcia oczekiwanej przeze mnie fali wzrostów na tym papierze. Jak pisałem w poprzedniej analizie dotyczącej tego papieru z oznaczenia fal Elliotta można oczekiwać wzrostów co najmniej w okolice 97-102,5 PLN gdzie znajduje się fala druga piątki spadkowej po wybiciu z trójkąta. Z drugiej zaś strony jeśli całą sekwencję z okresu wrzesień ? grudzień 2000 r. potraktować jako podwójne dno (choć obroty raczej nie potwierdzają tej formacji) to po przebiciu szczytów na 89,5 PLN można by oczekiwać wzrostów minimum w okolice 112 PLN. Wydaje mi się więc, iż strefę 97-112 PLN należy obecnie traktować jako cel obecnej zwyżki. W ujęciu krótkoterminowym (wykres4) można spodziewać sięaźników impetu nie są na tyle duże aby było to konieczne. Aby sygnał kupna był dalej ważny Netia nie może spaść poniżej 71 PLN na najbliższych sesjach. Z drugiej strony najbliższy opór to poziom szczytu na 89,5 PLN gdzie przynajmniej chwilowo zwyżka ma szansę się zatrzymać.

KGHM

Długoterminowy obraz techniczny KGHM nie uległ zmianie od czasu ostatniej analizy dotyczącej tego papieru. Nadal uważam, iż jesteśmy w drugiej części korekty impulsu wzrostowego, który trwał na tym papierze od października 1998 do lutego 2000 r. oraz, że korekta ta może przybrać formę korekty płaskiej rozszerzonej. Jednak w świetle obecnej sytuacji krótkoterminowej wydaje mi się, iż wariant korekty płaskiej (w tej skali) może być zagrożony. Od początku listopada 2000 r. na wykresie KGHM, kształtuje się konsolidacja, która swym wyglądem przypomina trójkąt rozszerzający się. Formacja ta w takim ułożeniu daje większą szansę na wybicie z niej górą co skutkować powinno ruchem co najmniej o 3 PLN od punktu wybicia. W ww. formacji analizowany papier wykonał już pięć ruchów co świadczy, iż moment wybicia powinien być już blisko (wykres 5). O zbliżającym się rozstrzygnięciu co do kierunku krótkoterminowej koniunktury omawianego papieru świadczy również wykres siły relatywnej KGHM do WIG-20 (wykres6). Obecnie wskaźnik ten zbliża się do długoterminowej linii trendu wzrostowego a jej test powinien spowodować choćby chwilowe ożywienie na tym papierze. Podsumowując wydaje mi się, iż istnieją nieco większe szanse na wybicie w górę z krótkoterminowej konsolidacji i wzrost w okolice 30 PLN gdzie znajduje się górne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego. Jeśli to nastąpi to z dużą dozą prawdopodobieństwa wariant korekty płaskiej rozszerzonej będzie raczej nieaktualny i trzeba będzie go skorygować. Jeśli jednak akcje KGHM wybiją się w dół z ww. trójkąta (przełamanie 24,3 PLN) to wysoce prawdopodobny będzie spadek w okolice 21 PLN gdzie biegnie dolne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy