Po czym poznać, że prowadzona w spółce restrukturyzacja zaczyna przynosić pozytywne efekty?
Restrukturyzacja to szerokie pojęcie odnoszące się do zmian sposobów działania i funkcjonowania organizacji. Najczęściej w aspekcie spółek giełdowych pojawia się ono w rozumieniu restrukturyzacji źródeł finansowania, które z takiej czy innej przyczyny doprowadziły do zagrożenia lub utraty płynności. W tym aspekcie powinniśmy mówić raczej o ratowaniu przedsiębiorstw przed upadłością. Głównymi kierunkami działań zarządów są zazwyczaj przesunięcie w czasie zapadalności zobowiązań lub zmiana struktury pasywów. Wydłużenie okresu zapadalności długu widać jako przesunięcie kwot zobowiązań z pozycji krótkoterminowych do długoterminowych. Celem zarządów jest również często, o ile jest to możliwe, obniżenie kosztów finansowania. Widoczny w rachunku zysków poziom kosztów odsetkowych w relacji do wartości długu powinien w takiej sytuacji ulegać obniżeniu. Drugim najczęstszym sposobem poprawy sytuacji jest zmiana struktury finansowania. Zastąpienie części lub całości długu kapitałem własnym to częsty kierunek działań ratunkowych w sytuacji, kiedy istnieją duże wątpliwości co do możliwości spłaty zobowiązań w dalszej czy bliższej przyszłości.
Kiedy możemy powiedzieć, że spółka uzdrowiła swoje finanse? Czy jeden dobry kwartał to jednak nie za mało, by twierdzić, że spółka z powrotem staje na nogi?
Udana restrukturyzacja finansowania to bardzo często wydarzenie, które następuje jednorazowo (emisja akcji, nowa umowa kredytowa, emisja obligacji) i w tym sensie można dokonać jego oceny już w krótkim okresie po jego nastąpieniu. Co jest istotniejszym, i znacznie trudniejszym elementem procesu, to likwidacja przyczyn, które stały się powodem kłopotów finansowych. Restrukturyzacja na poziomie oferowanych produktów, technologii wytwarzania czy zmian dotyczących sposobu i trybu funkcjonowania przedsiębiorstwa to zadania znacznie bardziej skomplikowane i długotrwałe, których skuteczność znacznie trudniej ocenić. Czasami musza minąć lata, by spółka powróciła do swojej dawnej świetności.
Jak podchodzić do inwestowania w spółki, które przechodzą restrukturyzację? Czy to okazja do kupna tanich akcji?