Poza transakcjami z ostatnich dni podpisanych zostało także kilka umów przedwstępnych, o szczegółach których inwestorzy nie chcą jeszcze mówić. – Do największych kontraktów już zawartych w tym roku należy zaliczyć zakup parków magazynowych Europolis w Piotrkowie Trybunalskim i Błoniu, o powierzchni ponad 250 tys. mkw., przez fundusz P3. Z kolei w sektorze biurowym warto zwrócić uwagę na sprzedaż dwóch nieruchomości: Baltic Business Centre w Gdyni oraz budynku przy ul. Obrzeżnej w Warszawie, przez Baltic Property na rzecz funduszu Octava NFI – wymienia Łukasz Lorencki, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych firmy doradczej Cushman & Wakefield.
Mówi, że w sektorze handlowym trzeba odnotować podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży portfela trzech nieruchomości firmy Neinver: parku handlowego Futura w Krakowie oraz centrów outletowych Factory w Krakowie i Warszawie, o łącznej powierzchni ok. 64 tys. mkw., na rzecz firmy TH Real Estate.
– Wartość transakcji na rynku inwestycyjnym w 2015 r. może osiągnąć ok. 3,5 mld euro. W porównaniu z ubiegłym rokiem największego wzrostu spodziewamy się w sektorze handlowym. Natomiast w biurowym i magazynowym popyt powinien być podobny do ubiegłorocznego – prognozuje Łukasz Lorencki.
Dobry rok za nami...
Rok 2014 był bardzo intensywnym okresem na polskim rynku transakcji inwestycyjnych w segmencie nieruchomości komercyjnych. Inwestorzy wydali u nas 3,03 mld euro. To stanowiło prawie połowę wartości wszystkich umów kupna-sprzedaży odnotowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Jeśli chodzi o Polskę, analitycy firmy doradczej DTZ podają, że w 2014 r. na rynku inwestycyjnym dominowały transakcje w sektorze nieruchomości biurowych, na które przypadło ponad 50 proc. wartości umów kupna-sprzedaży o łącznej wartości 1,54 mld euro. Wśród pięciu największych transakcji trzy dotyczyły nieruchomości biurowych, a kolejna – z dominującym udziałem komponentu biurowego.