Wydzieranie ziemi cennych surowców – zyskowne dla firm i lokalnych społeczności, bezpieczne dla ludzi i z jak najmniejszą szkodą dla środowiska – wymaga nieustannego rozwoju metod i innowacyjnych technologii. Na Dolnym Śląsku innowacje rozumiane są szeroko – miedź ma być motorem napędowym polskiej gospodarki przez poszukiwanie dla niej nowych zastosowań (m.in. fotowoltaika).
Taka tematyka zdominowała trzecią już edycję międzynarodowego kongresu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Związek Pracodawców Polska Miedź przy współpracy z KGHM. Intencją kongresu jest wymiana pomysłów i doświadczeń oraz poszukiwanie nowych rozwiązań. Z roku na rok zjazd w Lubinie nabiera coraz większego znaczenia. Trzecia edycja zgromadziła ponad 400 praktyków i naukowców.