Jeżeli jesteś teraz w pracy to rozejrzyj się po współpracownikach i znajdź choleryka, czyli osobę, którą charakteryzuje: drażliwość, wybuchowość, impulsywność i duża zmienność. Jest duże prawdopodobieństwo, że bez trudu znajdziesz kogoś takiego w biurze. Natomiast jeżeli twojego współpracownika wyróżnia m.in. powaga, pesymizm, powściągliwość oraz nietowarzyskość, to prawdopodobnie masz do czynienia z melancholikiem. Oczywiście to duże uproszczenia. Jednak każdy z nas posiada określoną osobowość, którą wyróżniają konkretne cechy. Nasza osobowość ma wpływ na większość aspektów życia, także na inwestowanie.
Różni inwestorzy
Wśród inwestorów również spotykamy konkretne osobowości. Derrick Niederman wyróżnił siedem typów osobowości, które można spotkać na każdym parkiecie. Są nimi: poszukiwacze okazji, wizjonerzy, kontrarianie, sentymentaliści, sceptycy, traderzy oraz poszukiwacze przygód. Do najpopularniejszych osobowości wśród doświadczonych inwestorów możemy zaliczyć poszukiwaczy okazji oraz wizjonerów. Kim są poszukiwacze okazji? Derrick Niederman, aby opisać ten typ osobowości, zadaje proste pytanie – czy kupiłbyś raczej ubranie, które kosztuje 1000 dolarów, za 500 dolarów, czy ubranie, które kosztuje 200 dolarów, za 200 dolarów? Jeżeli należysz do pierwszej grupy, to jesteś poszukiwaczem okazji. Tak samo jest na giełdzie. Ten typ inwestora szuka możliwości zakupu po możliwie najlepszej cenie, co nie znaczy, że najtańszej.
Najbardziej powszechnymi narzędziami dla łowcy okazji są klasyczne wskaźniki C/Z oraz C/WK. Przenosząc to na aktualną sytuację na GPW, to prawdopodobnie poszukiwacze okazji z warszawskiego rynku właśnie zastanawiają się teraz m.in. nad dodaniem do portfela mocno przecenionych akcji banków.
Prekursorzy zmieniający trendy
Szczególną sympatię wśród miłośników giełdy wzbudzają zazwyczaj wizjonerzy, którzy pragną dokonywać rzeczy wielkich, nietuzinkowych oraz potrafią zauważyć w spółkach – niedostrzegalny dla innych – potencjał. Wizjonerzy nie przywiązują dużej wagi do raportów okresowych. Dzięki temu są bardziej cierpliwi i z pewnością zaliczają się do długodystansowców.
Bycie wizjonerem na giełdzie – zarówno w przypadku rozpoczynania biznesu, jak i inwestowania w konkretną spółkę – wymaga doskonałego pomysłu, wiary w niego, i pełnego zaangażowania w jego realizację. Za modelowy przykład wizjonera uznaje się najczęściej Steve'a Jobsa, twórcę legendarnej firmy komputerowej Apple. Przykład Steve'a Jobsa nie został jednak przywołany przypadkowo.